Popularne instrumenty finansowe

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 04-07-2012 r.

Wśród inwestorów lokujących kapitał na warszawskim parkiecie zdecydowanie największą popularność zdobywają kontrakty terminowe, a więc instrumenty charakteryzujące się bardzo dużym ryzykiem. Drugie miejsce przypada na akcje, natomiast trzecią i czwartą pozycję zajmują opcje i papiery dłużne.

Duża popularność kontraktów terminowych nie powinna dziwić, jeżeli weźmiemy pod uwagę strukturę inwestorów lokujących kapitał na warszawskim parkiecie. Tutaj dominują zagraniczni inwestorzy instytucjonalni, dysponujący nie tylko potężnym zapleczem finansowymi, ale także ogromnym doświadczeniem.

Ma to szczególnie istotne znaczenie, jeżeli chodzi o kontrakty terminowe, które są instrumentem wyjątkowo spekulacyjnym. Jako prawa pochodne dają możliwość osiągnięcia bardo wysokiej stopy zwrotu, przy zaangażowaniu niewielkiego kapitału. Z drugiej jednak strony, brak odpowiedniego doświadczenia w inwestycjach na tym rynku może drogo kosztować

Rosnące zainteresowanie kontraktami na warszawskim parkiecie potwierdzają dane GPW. O ile jeszcze w 2010 roku obrót tymi instrumentami sięgał 340,6 mld zł, to już w 2011 roku było to 361,6 mld zł.

Na tym tle nieco tylko słabiej wypadają akcje. To także instrument ryzykowny, który może przynieść wysoką stopę zwrotu, ale jest jednocześnie też obarczony wysokim ryzykiem i możliwością utraty zainwestowanego kapitału. Tu, w latach 2010-2011 obroty na warszawskiej giełdzie wyniosły odpowiednio 234,3 mld oraz 268,2 mld zł.

 

Trzecie miejsce to również wygrana instrumentów pochodnych – tym razem opcji. Podobnie, jak i w przypadku poprzednich dwóch kategorii, również i tutaj można było zaobserwować zwiększone zainteresowanie ze strony graczy giełdowych. W 2011 roku łączny obrót na rynku opcji sięgnął 23,6 mld zł (rok wcześniej 16,9 mld zł.).

Najsłabiej na tym tle wypadają papiery dłużne, a więc te o niskim ryzyku inwestycyjnym i jednocześnie stałym dochodzie. Widać, że inwestorzy zdecydowanie polubili ryzyko i emocje związane z lokowaniem kapitału w instrumenty pochodne i akcje. Stąd w 2011 roku obrót na obligacjach spadł do zaledwie 0,8 mld zł z 1,43 mld zł odnotowanych w 2010 roku.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24842 )
Array ( [docId] => 24842 )