Warto zainteresować się akcjami spółek wydobywczych

Kategoria: Giełda
Data: 16-10-2013 r.

Notowania akcji pomimo niepokojów na początku czwartego kwartału i spadkami w październiku, powinny wrócić na spokojne wody. Gdy już zamieszanie z zadłużeniem USA będzie za nami, rynki akcji ponownie zaczną dyskontować ożywiającą się gospodarkę globalną, przez co notowania dojdą do nowych szczytów przed końcem roku.  

Akcje na świecie nadal są niedowartościowane w porównaniu z ich średnią wyceną liczoną od 1996 r. Obecna wycena kształtuje się mniej więcej o połowę odchylenia standardowego poniżej średniej.

 

Szczególnie ciekawie wygląda sytuacja akcji spółek wydobywczych. Akcje europejskich spółek tego sektora są w dużym stopniu niedowartościowane, w oparciu o przewidywania analityków co do przyszłego zwrotu z zainwestowanego kapitału. Na progu czwartego kwartału sytuacja w tym sektorze uległa zmianie.

Na czele grupy najbardziej perspektywicznych spółek stoi brazylijskie Rio Tinto. Zyskowność na tej spółce w ciągu najbliższych 24 miesięcy, może wzrosnąć o ok. 35%. Siłą napędową tej potencjalnej hossy jest mniejsza podaż, gdyż spółki wydobywcze w ostatnich latach zredukowały moce produkcyjne. Teraz popyt nieco rośnie, gdyż gospodarka światowa przyśpiesza, napędzana przez Chiny.

Czwarty kwartał może równie dobrze być początkiem renesansu spółek wydobywczych, po ponad dwóch latach gorszych notowań w stosunku do akcji globalnych. Jeśli nastąpi globalne ożywienie gospodarki, jak to obecnie sygnalizują wyprzedzające wskaźniki ekonomiczne, w nadchodzących kwartałach spółki wydobywcze mogą odnotować najbardziej ekscytującą hossę spośród wszystkich akcji.

W Europie najlepszy Deutsche Bank i Fiat

Wśród europejskich banków najbardziej pozytywna ocena przypada Deutsche Bank, natomiast najgorzej wypada Commerzbank ze względu na wycenę, która w rzeczywistości nie odzwierciedla bardzo niskich oczekiwań analityków co do rentowności kapitału własnego w ciągu najbliższych 24 miesięcy.

Wśród akcji europejskich instytucji niefinansowych Fiat stanowi najlepszy wybór, gdyż obecna wycena nie odzwierciedla ciągłej poprawy podstawowych danych dotyczących światowych producentów samochodów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24914 )
Array ( [docId] => 24914 )