Jak chętnie korzystamy z usług parabanków

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 26-09-2012 r.

Wraz z aferą spółki Amber Gold i sugestiami ze strony Komisji Nadzoru Finansowego, aby z dużą ostrożnością i wyczuciem korzystać z usług parabanków, temat funkcjonowania na rynku tego typu instytucji budzi nadal sporo kontrowersji i rozpala ogromne emocje. Z badań wynika jednak, że mamy dosyć ograniczone zaufanie do parabanków i podchodzimy do ich oferty raczej z dystansem.

Spośród osób, które wzięły udział w ankiecie Centrum Badania Opinii Społecznej, aż 85 proc. badanych zadeklarowało brak zaufania do instytucji parabankowych. Jedynie niewielka grupa 4 proc. osób uznała parabanki za firmy całkowicie wiarygodne, deklarując pełne zaufanie do tego typu podmiotów (6 proc. badanych określiło swój stosunek jako obojętny).

Badania wykazały również, że tylko jeden na stu ankietowanych jest obecnie klientem instytucji parabankowej. Z kolei w przeszłości z takiej opcji korzystały trzy osoby z grona stu biorących udział w badaniu (łącznie CBOS przepytał w sierpniu 2012 roku 1011 osób).

Do istotnego zainteresowania ofertą parabanków przyznały się osoby gorzej sytuowane, często o najniższych dochodach na osobę, a także te, które oceniają własne warunki materialne jako bardzo niekorzystne (tutaj deklaracje sięgnęły 7 proc. ogółu ankietowanych).

Z drugiej strony, w gronie tych, którzy, zadeklarowali większe niż przeciętne zaufanie do parabanków, znalazły się osoby pracujące na własny rachunek (10 proc.) i pracownicy z sektora administracyjno-biurowego (9 proc.). Nieco mniejsze zaufanie – na poziomie 7 proc. – wykazały tutaj natomiast osoby bezrobotne.

Warto także zwrócić uwagę na przedział wiekowy i pochodzenie ankietowanych. Z badania wynika, że parabanki cieszą nieco większym zaufaniem wśród osób do 24. roku życia. Instytucje parabankowe mają także dobrą opinię u osób, które pochodzą z miast o liczebności od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców oraz z aglomeracji liczących powyżej 500 tys. mieszkańców.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24893 )
Array ( [docId] => 24893 )