Jesienne przeceny na rynku złota i srebra

Data: 05-12-2013 r.

W październiku cena złota spadła o 5,5%, podczas gdy kurs srebra obniżył się o 8,6%. Przecenie podlegały także akcje spółek wydobywających złoto - ceny papierów dużych producentów obniżyły się w ubiegłym miesiącu o 11,2%, a małych o 13,5%.

W połowie miesiąca zostały naruszone (a następnie złamane) techniczne poziomy wsparcia ceny kruszcu. W okolicach 1260 i 1270 USD/oz ustawiono znaczną liczbę zleceń typu stop loss, a ich uruchomienie spowodowało natychmiastowe spadki o ok. 1%. Giełda kontraktów terminowych 20 listopada dwukrotnie uruchamiała procedurę równoważenia rynku, zawieszając notowania na 20 sekund.

Część presji cenowej w ostatnich tygodniach może być związana z obostrzeniami dotyczącymi sprzedaży złota w Indiach. W ciągu ostatnich 2 lat rząd pięciokrotnie zwiększał poziom cła na kruszec i wyroby z metali szlachetnych. Pomimo wzrostu cen do poziomu około 10-11% wyższego niż na giełdach światowych popyt nie zmniejszał się.

Sytuacja zmieniła się od początku października bieżącego roku. Wtedy to, ze względu na dodatkowe wymogi dotyczące konieczności reeksportu 20% sprowadzonego kruszcu, import znacznie się zmniejszył. Niedobory na rynku spowodowały, że obecnie kupujący w Indiach muszą zapłacić za złoto aż 22% więcej niż na rynkach światowych. Jako że Hindusi są jednymi z największych konsumentów metalu na świecie, ta część podaży, która nie trafiła na rynek indyjski znalazła ujście na rynku światowym, obniżając ceny w Londynie i Nowym Jorku.

Pod koniec listopada przyspieszyła nieco wyprzedaż złota z funduszy typu ETF, choć tempo jest trzykrotnie mniejsze niż w II kwartale bieżącego roku. W ciągu ostatnich 9 miesięcy z funduszy ubyło niemal 800 ton złota co stanowi około 30% rocznego wydobycia i 30% zasobów zgromadzonych w ciągu ostatnich 10 lat.

Jasnym punktem na mapie konsumpcji kruszcu wciąż pozostają Chiny. Sumaryczne dane o imporcie i popycie nie są dostępne i analitycy korzystają z danych organizacji handlujących z Państwem Środka. Eksport netto z Hongkongu do Chin wzrósł w pierwszych 9 miesiącach o ponad 130 procent do 826 ton, 133 tony zostały zaimportowane przez Shanghaj. Gdy dodamy do tych wartości około 430 ton krajowego wydobycia staje się oczywiste, że Chiny konsumują ponad połowę światowego wydobycia kruszcu, a popyt wciąż ma tendencję rosnącą.

Źródło: Investors TFI


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33193 )
Array ( [docId] => 33193 )