Wypłacając pieniądze z bankomatu można paść ofiarą przestępcy

Kategoria: Karty płatnicze
Data: 04-09-2013 r.

Wypłata pieniędzy z bankomatu wiąże się z pewnym ryzykiem. Może zdarzyć się, że po przeprowadzeniu wszystkich operacji nie dostaniemy swoich pieniędzy. Jak postępować w takiej sytuacji, by nie paść ofiarą wadliwej maszyny bądź przestępcy?

Coraz rzadziej dokonujemy transakcji finansowych, zlecając je w oddziałach banków. Dużo wygodniej i szybciej wypłacimy pieniądze przy użyciu bankomatów. Niestety nie zawsze przebiega to bezproblemowo. Zazwyczaj jesteśmy ostrzegani przed ewentualnymi niedogodnościami – brakiem określonych banknotów lub też druków umożliwiających wydanie potwierdzenia. Zdarza się jednak, że mimo braku komunikatu, pojawiają się problemy techniczne. W najgorszym wypadku nie dostajemy swoich pieniędzy. Czemu się tak dzieje?

Problemy z bankomatem

Najczęstszym powodem jest błąd oprogramowania lub samego bankomatu, co skutkuje jego zablokowaniem. W takim wypadku na ekranie pojawia się informacja o wystąpieniu problemu. Powinniśmy wtedy skontaktować się z bankiem lub firmą serwisującą bankomat. To, kiedy odzyskamy nasze pieniądze zależy od rodzaju usterki jakiej uległa maszyna. Jeśli przeprowadzana przez nas operacja zostanie zarejestrowana w systemie, czas oczekiwania się zmniejszy, w innym wypadku będziemy musieli poczekać trochę dłużej, zwykle do kilku dni.

Kradzież

Zdarzają się również sytuacje, w których mimo podania poprawnego PIN-u, braku informacji o błędzie i posiadaniu odpowiednich środków na koncie, pieniądze nie zostaną nam wypłacone. Może to oznaczać, że padliśmy ofiarą kradzieży.

Przestępcy wykorzystują urządzenia montowane w otworze, przez który wydawane są banknoty. Przy ich pomocy zatrzymują wszystkie pieniądze w specjalnych pojemnikach, które później wyciągają z bankomatu. Jeśli korzystając z bankomatu otrzymamy potwierdzenie, a mimo tego pieniądze nie wysuną się z maszyny, może to oznaczać, że staliśmy się ofiarą kradzieży. Prócz banku, należy wtedy zawiadomić również Policję.

Bezpieczeństwo

W jaki sposób możemy ustrzec się przed tego typu przestępstwem? Przede wszystkim przy korzystaniu z bankomatu bądźmy czujni. Jeśli zauważymy podejrzane urządzenia lub coś wzbudzi nasz niepokój, warto skorzystać z innej maszyny. Należy również pamiętać o zasłanianiu klawiatury, na której wprowadzamy PIN. Dzięki wykorzystaniu kamer i urządzeń do skanowania kart, złodzieje mogą uzyskać łatwy dostęp do naszych pieniędzy.

Porady dotyczące bezpieczeństwa w korzystaniu z bankomatów

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

1. Starajmy się korzystać zawsze z tych samych bankomatów. Ograniczy to ryzyko oraz pozwoli łatwiej dostrzec potencjale zagrożenia.

2. Zawsze prośmy o wydruk potwierdzenia. Ułatwi on ewentualną reklamację.

3. Unikajmy korzystania z bankomatów w nocy. Jest to czas, w którym przestępcy mogą próbować instalować urządzenia śledzące, co podnosi ryzyko kradzieży.

4. Zachowajmy czujność i zawsze zakrywajmy dłonią wpisywany PIN. W ten sposób utrudnimy pracę złodziejom i mamy szansę ustrzec się przez kradzieżą.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24988 )
Array ( [docId] => 24988 )