Przesilenie na rynku kredytowym

Kategoria: Kredyty
Data: 16-06-2013 r.

Na rynku kredytowym już otwarcie mówi się o załamaniu: maleje ilość transakcji i ich wartość, a chętnych jest coraz mniej. Spadają również wyniki firm doradczych, a przede wszystkim wolumeny produktów kredytowych, które obsługują.

O ile mieszkania są rzeczywiście tańsze niż jeszcze 12 miesięcy temu, o tyle rynek kredytów rządzi się całkowicie innymi prawami i tak marże bankowe od początku roku, mimo niższego popytu, systematycznie rosną, przyprawiając o ból głowy kolejnych kredytobiorców.

 

Trend spadkowy stóp procentowych w czerwcu po raz kolejny będzie wpływał na zwiększony apetyt banków w kwestii podwyżek marż. Bariera 2% jest już niebezpiecznie blisko, a jej przekroczenie wydaje się być jedynie kwestią czasu. Mimo tego są jeszcze instytucje finansowe, w których można liczyć na marże rzędu 1,3–1,5%! Haczyk tkwi w kwocie wkładu własnego, poziomie osiąganych dochodów i w produktach dodatkowych, które jesteśmy w stanie zaakceptować.

I tak, gdy nasz wkład własny wynosi ponad 70% wartości nieruchomości, możemy liczyć na obniżki rzędu 0,2–0,5%. Gdy dochody przekraczają 15 tys. złotych, część banków oferuje obniżki o 0,1 lub 0,2%. W przypadku skorzystania z kolei z produktów regularnego oszczędzania można liczyć na nawet na 0,3–0,4% obniżki.

O ile bieżących kredytobiorców kurs euro nie przyprawia raczej o ból głowy (kredyty w euro są już prawie niedostępne na rynku), o tyle osoby, które zaciągnęły kredyt w minionych latach, z niepokojem patrzą na ostatnie wydarzenia na rynku walutowym. Jeszcze pod koniec maja kurs EUR/PLN osiągnął poziom 4,25, nadając linii notowań wygląd niebezpiecznie wznosi się ku górze. Ciężko przy tym przewidzieć, jak waluta wspólnotowa będzie zachowywała się w najbliższych miesiącach i jakie są przyczyny osłabienia złotówki.


Tagi: kredyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25045 )
Array ( [docId] => 25045 )