Jakiej ochronie podlegają depozyty bankowe

Kategoria: Lokaty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 13-08-2012 r.

Osoby, które lokują kapitał w bankach mają pełną gwarancję wypłaty powierzonych środków do wysokości 100 tys. euro. W sytuacji gdyby bank znalazł się w tarapatach finansowych, regulowanie zobowiązań bierze na siebie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Z takiej możliwości nie skorzystają jednak klienci instytucji parabankowych lub ci, którzy pechowo zainwestowali oszczędności w piramidę finansową.

Pamiętajmy, że banki podlegają ścisłym przepisom, które nakładają obowiązek uzyskania licencji na działalność bankową. To z kolei wymusza ścisłą kontrolę nad prowadzonymi operacjami ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.

Dzięki zastosowaniu bardzo restrykcyjnego mechanizmu weryfikacji i nadzoru wobec instytucji finansowych, klienci którzy deponują swoje oszczędności w bankach mogą czuć się bezpiecznie, mając jednocześnie gwarancję, że w przypadku jakichkolwiek zawirowań gotówka będzie podlegała swego rodzaju ubezpieczeniu.

To jeden z podstawowych elementów wiarygodności systemu bankowego i jego stabilizacji nawet w trudnych warunkach rynkowych. Gwarancje dotyczą zarówno banków komercyjnych, jak też spółdzielczych, a maksymalna kwota na jaką mogą liczyć klienci, to wspomniana już wcześniej równowartość 100 tys. euro.

Zgodnie z przepisami, wypłaty – po odpowiedniej weryfikacji – są realizowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dochodzi do nich po zawieszeniu działalności banku, a następnie ustanowieniu zarządu komisarycznego oraz złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości danego podmiotu.

Niestety klienci instytucji parabankowych lub podmiotów, które świadcząc usługi finansowe okazały się niewiarygodne (np. piramidy finansowe) nie skorzystają już z takich możliwości.

Działanie tego typu firm nie podlega bowiem nadzorowi finansowemu, nie jest także możliwa odpowiednia weryfikacja prowadzonych na rynku operacji. W konsekwencji klienci powierzający swoje oszczędności są zdani tutaj praktycznie na łut szczęścia i wiarę, że nie padną ofiarą ewentualnej manipulacji.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25081 )
Array ( [docId] => 25081 )