Oprocentowanie lokaty zmienne czy stałe

Kategoria: Lokaty
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 19-10-2012 r.

Przed założeniem lokaty czeka na nas dylemat. Jakie oprocentowanie wybrać? Stałe czy zmiennie? Warto wiedzieć, z czym się wiążą się obie te formy przed podjęciem decyzji.

Stabilizacja ponad wszystko

Oprocentowanie stałe jest to wynagrodzenie za udostępnienie środków finansowych, które obowiązuje niezmiennie przez cały okres trwania umowy. Bank zaproponuje nam oprocentowanie stałe zwykle wtedy, gdy chcemy wybrać lokatę jednodniową, miesięczną lub roczną. W tej sytuacji bank gwarantuje odsetki danej wysokości bez względu na sytuację rynkową.

Tego rodzaju procentowanie jest bardzo bezpieczne, ale nie daje ono w zamian szansy zarobku. Dlaczego? Jeżeli stopy procentowe spadają bank nie może zaproponować gorszych warunków, gdy umowa została zawarta wcześniej. Gdy stopy procentowe rosną działa ta sama zasada. W tym przypadku klient „płaci” za bezpieczeństwo jednocześnie dobrowolnie rezygnując w potencjalnego, nadprogramowego zysku.

 

Wróżenie w oparciu o trendy

Oprocentowanie zmienne stosuje się najczęściej w przypadku lokat i kredytów długoterminowych. W różnych okresach trwania umowy, może być różnej wysokości. Podobnie jak w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem zależy od tego czy stopy procentowe rosną czy spadają. Wybór oprocentowania nie jest prosty. Na szczęście obserwując rynek możemy przewidzieć kierunek zmian.

Nie jest tajemnicą, że oprocentowanie lokat podąża w ślad za kierunkiem zmian stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. NBP podejmuje decyzje w oparciu o tendencje w gospodarce. Silny wzrost gospodarczy i rosnąca inflacja to znaczący sygnał, że stopy pójdą w górę. Z kolei spowolnienie sprzyja ich obniżaniu. Na tej podstawie łatwo dokonać idealnego dla nas wyboru.

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25085 )
Array ( [docId] => 25085 )