Jakie są powody nadmiernych kosztów operacyjnych

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 07-06-2012 r.

Nadmierne koszty operacyjne mogą stać się problemem tak samo małego, jak i dużego przedsiębiorstwa. Najważniejsze jednak, aby jak najwcześniej znaleźć przyczynę, która je powoduje, co pozwoli zapobiec niepotrzebnym stratom.

Błędne koło

Nadmierne koszty operacyjne są prawdziwą uciążliwością dla firmy. Starając się wyeliminować czynnik za nie odpowiedzialny, często powoduje się je w innym miejscu. Odpowiadać za nie może wiele elementów, a próba wyeliminowania wszystkich nie zawsze jest możliwa od razu.

Mogą być to m.in. czynniki organizacyjne, rynkowe, techniczne lub finansowe. Pozwala to wyciągnąć prostą konkluzję, że nadmierny koszt operacyjny może pojawić się w każdej części firmy.

Zdarza się, że za koszty odpowiadają straty nadzwyczajne, jednak nie zalicza się ich do nadmiernych kosztów operacyjnych, ponieważ za ich występowanie odpowiada czynnik losowy.

Na co zwrócić uwagę

Jak wspomniałem, nadmierne koszty mogą wynikać z różnych czynników. Podam kilka przykładów, na co warto zwrócić uwagę szukając ich przyczyny.

  • Czynniki finansowe – w tym wypadku nadmierny koszt może zostać spowodowany przez na przykład wysokie kredyty operacyjne lub problemy z uzyskaniem zyskowności.
  • Czynniki techniczne spowodowane na przykład złą jakością użytych surowców, co mogło wyniknąć z próby zaoszczędzenia lub na przykład z wyposażenia używanego do produkcji, które mogły być przestarzałe.
  • Czynniki organizacyjne są jednym z elementów, który najczęściej odpowiada za nadmierne koszty. Wynikają one na przykład z nagromadzenia nadmiernych zapasów. Wyjściem z tej sytuacji może być zmiana produkowanego asortymentu. Innym elementem są na przykład przestoje, spowodowane brakiem zamówień lub źle koordynowaną pracą. Wlicza się tutaj też modernizację stanowisk pracy, która wymaga zatrzymania produkcji. Spowoduje to dodatkowe koszty i może stać się przyczyną błędów po wznowieniu produkcji. Modernizacja miejsc pracy sama w sobie może spowodować kolejne koszty, związane na przykład z procesami technologicznymi.

Jak widać, nadmierne koszty operacyjne mogą pojawić się wszędzie. Dlatego tak ważne jest planowanie następnych posunięć przez kadrę zarządzającą.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25151 )
Array ( [docId] => 25151 )