Ocena tempa wzrostu gospodarczego Polski

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 16-06-2013 r.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w swoim ostatnim półrocznym raporcie zaprezentowała m.in. dane i prognozy dotyczące naszego kraju. Informacje te, w szczególności w świetle poprzednich wyników gospodarczych Polski, nie napawają optymizmem, ocena tempa wzrostu gospodarczego Polski niestety nie może być pozytywna.

Otóż OECD podała swoja ocenę tempa wzrostu gospodarczego Polski, w której przedstawił m.in., że:

 
  • wzrost gospodarczy Polski spadnie w tym roku poniżej 1% oraz można się spodziewać dalszego spadku zatrudnienia,

  • deficyt budżetowy w 2013 roku ma wynieść 3,4% PKB, a w kolejnym spaść poniżej 3%, co umożliwiłoby Polsce wyjście z unijnej procedury nadmiernego deficytu,

  • dużym zagrożeniem dla polskiej gospodarki jest możliwy spadek konsumpcji prywatnej, gospodarstwa domowe zaś w związku z trudną sytuacją na rynku pracy zdecydują się na dalsze zwiększenie oszczędności, natomiast

  • najważniejszym powodem wyraźnego hamowania gospodarki naszego kraju jest zła sytuacja ekonomiczna międzynarodowego otoczenia gospodarczego i wciąż trwająca konsolidacja fiskalna Polski. Do tego również należy dodać zmniejszające się inwestycje publiczne, w przypadku których istotnym powodem takiego stanu rzeczy jest ograniczenie dostępu do środków europejskich w ostatnim czasie.

Ocena wzrostu gospodarczego Polski jest zła, ponieważ nasza gospodarka wyraźnie hamuje. Jeszcze w ostatnim kwartale 2011 roku mieliśmy do czynienia z tempem wzrostu gospodarczego prawie 5% (dane są prezentowane w stosunku rocznym). Przez cały 2011 rok wzrost wyraźnie oscylował na poziomie ponad 4%. Jednak już pierwszy kwartał zeszłego roku odznaczył się spadkiem tempa wzrostu gospodarki w okolice 3%, kolejny – już tylko 2%, III kwartał zeszłego roku – tylko w okolice 1%, ostatni kwartał 2012 roku to zaś już alarmujący o kłopotach – a ściślej o stagnacji gospodarczej – spadek do poziomu wzrostu wielkości 0,7%.

Ostatni podany przez GUS poziom wzrostu gospodarczego w 1. kwartale 2013 roku wyniósł dokładnie 0,5%.

Wzrost PKB był efektem zwiększenia eksportu netto. W I kwartale 2013 roku wpływ popytu krajowego na wzrost PKB był negatywny, ale mniejszy niż w poprzednim kwartale, i wyniósł –0,9 pkt proc. (wpływ spożycia ogółem –0,1 pkt proc. i akumulacji –0,8 pkt proc.) wobec –1,7 pkt proc.

Utrzymał się pozytywny, choć mniejszy niż w poprzednim kwartale, wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego (+1,4 pkt proc. wobec +2,4 pkt proc.).

Monika Zabrocka-Kutera
, red. Analiza i kontrola finansowa w praktyceZobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25245 )
Array ( [docId] => 25245 )