Projekt budżetu na 2014 rok przyjęty przez rząd

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 30-09-2013 r.

Aż 47,7 mld zł – tyle w przyszłym roku wyniesie deficyt budżetowy. Projekt budżetu na 2014 roku zakłada wydatki na poziomie 324,6 mld zł. Przyszłoroczne przychody państwa mają się kształtować na poziomie 276,9 mld zł – zapowiada rząd. Ich głównym źródłem ma być podatek VAT i akcyza.

W projekcie budżetu na 2014 roku największe wydatki zaplanowano na dotacje i subwencje (47,3%), potrzeby bieżące jednostek budżetowych (20,2%) oraz obsługę długu Skarbu Państwa (11,1%). W porównaniu z 2013 rokiem największy wzrost wydatków będzie dotyczył środków przeznaczonych na wydatki bieżące jednostek budżetowych, natomiast największy spadek – środków przeznaczonych na obsługę długu Skarbu Państwa.

 

Na wzrost dochodów budżetowych będą miały wpływ głównie czynniki makroekonomiczne – tłumaczy rząd. Zdecydują o nim także zmiany podatkowe. W projekcie budżetu na 2014 rok przewidziano m.in.: utrzymanie stawek VAT na aktualnym poziomie i likwidację tzw. ulgi w podatku VAT, która umożliwiała zwrot osobom fizycznym części wydatków poniesionych na budownictwo mieszkaniowe. Kolejna zmiana to wzrost akcyzy na wyroby spirytusowe o 15% i o 5% na papierosy. Przewidziano także opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego do celów opałowych i napędowych (od listopada 2013 roku), przy zwolnieniu z tego podatku gospodarstw domowych.

Limit wydatków budżetowych na 2014 rok jest niższy o 0,8% od zaplanowanego w znowelizowanej ustawie budżetowej w 2013 roku. Uwzględnia on zaplanowane na 2014 rok zmiany w systemie emerytalnym, w jego części kapitałowej, które będą oddziaływać na finanse publiczne.


Zdecydowano również, że w przyszłym roku, tak jak w latach ubiegłych, zostanie zamrożony fundusz wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych, z wyłączeniem sektora samorządowego oraz wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych, które mają rosnąć w nominalnym tempie 9,14% rocznie, tak aby w latach 2013-2015 ich wzrost osiągnął łącznie 30%.


Wioleta Szczygielska
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25385 )
Array ( [docId] => 25385 )