Usługi parabanków – ryzyko czy korzyści

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 27-01-2014 r.

Obecna sytuacja rynkowa często zmusza przedsiębiorców, szczególnie drobnych, jak również udziałowców małych spółek z o.o. do poszukiwania różnych sposobów dofinansowania. Rozwiązaniem w takim przypadku mogą być pożyczki oferowane przez parabanki, które często reklamują korzystne produkty.

Na polskim rynku usług finansowych pojawia się coraz więcej firm oferujących łatwe i szybkie pożyczki. Fakt, że działają bez odpowiedniej licencji i w obszarze nieobjętym nadzorem finansowym powoduje, że należy ze szczególną ostrożnością podchodzić do korzystania z instrumentów finansowych przez nie oferowanych.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że pożyczka zawierana przez spółkę z parabankiem nie będzie regulowana ustawą z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. W takim przypadku właściwe są przepisy art. 720–724 Kodeksu cywilnego, dotyczące umowy pożyczki, będące bardzo lakonicznymi regulacjami. Powoduje to, że osoby prawne pozbawione są wielu przywilejów, z których może skorzystać konsument. Ustawa o kredycie konsumenckim nakłada na parabanki wiele obowiązków, jak m.in. ten polegający na dokładnym i rzetelnym określeniu w umowie całkowitego kosztu kredytu, w szczególności informacji o wszelkich odsetkach, opłatach i prowizjach.

W przypadku zawierania umów z parabankami szczególną ostrożność powinni zachować przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy w takiej sytuacji są słabiej chronieni niż konsumenci.

W związku z tym, że w przypadku gdy umowa zawierana jest przez spółkę taki obowiązek nie powstaje, należy bardzo dokładnie przeanalizować treść umowy i przeliczyć wnikliwie wszelkie zawarte w niej koszty we własnym zakresie. Często w zapisach umowy takiej pożyczki mogą pojawiać się postanowienia nie do końca zrozumiałe, które po pewnym czasie spowodują powstanie po stronie pożyczkobiorcy zobowiązań, których w ogóle się nie spodziewał albo które nie wynikały jasno z umowy. Przykładem takiego działania może być opłata przygotowawcza za rozpatrzenie wniosku pożyczkowego lub obowiązek ustanowienia zbyt wysokich zabezpieczeń.


Tagi: parabanki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33229 )
Array ( [docId] => 33229 )