W gospodarce nadal nie najlepiej

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 16-06-2013 r.

Pierwsze tygodnie wyjątkowo długo spóźniającej się wiosny nie przyniosły poprawy nastrojów w gospodarce krajowej i europejskiej. Kraje strefy euro borykają się z najwyższym od 1995 roku poziomem bezrobocia, które wg Eurostatu w kwietniu wyniosło 12,2%. Bezrobocie w całej Unii utrzymuje się na poziomie 11%.

Najwięcej ludzi bez pracy pozostaje w Grecji i Hiszpanii, gdzie panuje również największe bezrobocie wśród młodych poniżej 25 lat. Walka z bezrobociem to jeden z najgłośniejszych ostatnio postulatów europejskich przywódców. Polityka niekończących się oszczędności, zaciskania pasa i wymuszonych reform zdaje się nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Stąd też coraz bardziej słyszalne są głosy polityków nawołujących do pobudzania gospodarki także w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy.

 

Tymczasem gospodarki grupy tzw. PIIGS niezmiennie się kurczą: Włochy (– 2,3%), Portugalia (– 3,9%), Grecja (– 5,3%). Widmo zagrożenia bankructwem utrzymuje się nad wieloma członkami strefy euro. Na początku maja plan ratunkowy ogłosiła Słowenia, która za wszelką cenę stara się opierać na własnych możliwościach, bez uciekania do międzynarodowych pożyczek w stylu Grecji, Irlandii czy Cypru.

Wieści o stanie gospodarczym i nastrojach społecznych w tych krajach zdają się przekonywać o słuszności działań Lublany, która boryka się z kryzysem bankowym od końca zeszłego roku. Ostatki optymizmu oparte są na danych docierających z Niemiec, które w I kwartale 2013 r. zdołały się wybronić przed recesją osiągając symboliczny wzrost o 0,1%.

Złe dane o krajowej gospodarce oraz systematyczne obniżki stóp procentowych nie sprzyjają natomiast polskiej walucie, która jest najsłabsza względem euro od ponad roku. Więcej optymizmu występuje na polskiej giełdzie, która notuje systematyczne wzrosty przy relatywnie dużym obrocie. Może inwestorzy wbrew wskaźnikom ekonomicznym przeczuwają zbliżające się ożywienie gospodarcze?Łukasz Ciołko
, doradca kredytowy Salomon Finance
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25247 )
Array ( [docId] => 25247 )