Wycena spółki metodą DCF

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 11-06-2013 r.

Podstawową metodą wyceny wartości przedsiębiorstwa jest metoda DCF (ang. Discounted Cash Flow) . Polega ona na oszacowaniu przyszłych przepływów pieniężnych i sprowadzeniu ich do wartości bieżącej, aby taką wartość otrzymać musimy użyć odpowiedniego współczynnika dyskontującego. Zdyskontowane przepływy pieniężne po zsumowaniu dadzą nam wartość firmy.

Metoda ta ma na celu ustalenie wartości wewnętrznej firmy. Wartość taka określa się najczęściej po to, żeby sprawdzić czy akcje przedsiębiorstwa są niedowartościowane lub przewartościowane.

Metoda DCF jest jednak dość skomplikowana. Wymaga również, aby osoba dokonująca takiej wyceny znała specyfikę działania przedsiębiorstwa oraz orientowała się w zachodzących zjawiskach makroekonomicznych. W celu przeprowadzenia wyceny metodą DCF należy określić czas prognozy, który powinien obejmować lata, w których spółka będzie otrzymywała zwroty z aktywów wyższe niż koszty kapitału (zwykle jest to 5-10 lat). Dla każdej prognozy musimy także przygotować wartość obecnych przepływów pieniężnych generowanych w kolejnych latach. Następnie należy określić wartość wolnych przepływów pieniężnych (Free Cash Flow – FCF). Kolejnym krokiem jest obliczenie średniego ważonego kosztu kapitału. Następnie wyliczamy koszt kapitału własnego.

Aby dokonać wyceny spółki metodą DCF potrzebne jest także obliczenie kosztu kapitału obcego, który rozumiany jest jako średnia ważona stopa procentowa płacona od zobowiązań firmy. Należy pamiętać tutaj, że wszelkie długi przedsiębiorstwa są jego kosztem

Niezbędne jest także obliczenie wartości rezydualnej spółki, czyli wartości przepływów pieniężnych, które występują po okresie prognozy.

Niewątpliwą zaletą metody DCF jest wycena rzeczywiście generowanych przepływów pieniężnych oraz ocena, czy majątek danej spółki w ogóle ma zdolność do generowania przepływów. Ponadto dzięki metodzie DCF możliwe jest określenie tych aktywów, które są dla naszej firmy niezbędne, a także takich, które mogą zostać upłynnione.

Wadą tej metody jest jednak to, że potrzeba jest duża ilość założeń w wycenie. Oznacza to, że gdy w jednym z obliczeń popełnimy błąd, to otrzymamy znaczną różnicę w wycenie. Dlatego korzystanie z programów komputerowych znacznie zmniejsza ryzyko popełnienie błędu i przeszacowania wyceny.


Monika Zabrocka-Kutera
, redaktor „Analizy i kontroli finansowej w praktyce”
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25241 )
Array ( [docId] => 25241 )