Leasing sposobem na pozyskanie ruchomości dla spółki

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 19-07-2013 r.

Spółka, która chce inwestować, rozwijać się czy zakupić nowy sprzęt musi liczyć się ze sporymi wydatkami. Wsparcie finansowe dla pozyskania ruchomości dla spółki można znaleźć w banku, gdzie przedsiębiorcom proponowane są kredyty inwestycyjne lub obrotowe. Jednak coraz popularniejszym sposobem na sfinansowanie potrzebnego sprzętu jest leasing.

W Polsce działa obecnie kilkadziesiąt firm leasingowych. Większość z nich powiązana jest kapitałowo z działającymi na terenie naszego kraju bankami. Inne są częścią międzynarodowych koncernów.

Zapisy umowy

Przed podpisaniem umowy leasingu, która sfinansuje pozyskanie ruchomości dla spółki, warto wiedzieć jakie warunki i informacje stosuje się w tego typu kontraktach. Ogólnie można przyjąć iż umowy leasingowe zawierają zarówno elementy finansowe, jak i formalno-prawne. Z pierwszymi przedsiębiorca zapoznaje się w momencie otrzymania od leasingodawcy oferty finansowej.

Konieczna jest analiza i czujność

Kiedy firma otrzyma już do podpisania umowę leasingową, która sfinansuje pozyskanie ruchomości dla spółki, powinna ją dokładnie przeanalizować, zapoznać się z jej zapisami, wyjaśnić wątpliwości oraz uważnie zwracać uwagę na dokumenty dodatkowe. Kontrakty często bowiem oprócz standardowych postanowień dotyczących użytkowania np. pojazdu bądź maszyn, sprzętu zawierają również szczególne regulacje związane z obowiązkami w zakresie ubezpieczenia, zgłaszaniem szkód czy możliwością wykupu przedmiotu leasingu przed upływem okresu, na jaki umowa jest zawarta.

W umowie leasingu zazwyczaj zastrzega się, że to leasingobiorca zobowiązany jest ponosić koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu od jego utraty w czasie trwania umowy. Jeśli więc w kontrakcie nie zostanie to uzgodnione inaczej, na podstawie kodeksu cywilnego przyjmuje się, że koszty te obejmują składkę z tytułu ubezpieczenia na ogólnie przyjętych warunkach.

Warto negocjować umowy leasingowe

Po przeanalizowaniu kilku ofert, ale jeszcze przed podpisaniem umowy czas przystąpić do negocjacji jej warunków. Należy pamiętać, że przesłane przez firmę leasingową na początku warunki mogą być tylko wstępną ofertą.

Negocjując treść kontraktu leasingowego należy zapytać o kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim powinniśmy upewnić się na jakich warunkach i na jaki okres podpisujemy umowę, jaka będzie wysokość pierwszej wpłaty, czy będą naliczone koszty rozpatrzenia wniosku, opłaty rejestracyjne, czy przedstawiciel będzie wykonywał dodatkowe odpłatne czynności przed podpisaniem umowy, jakie będą koszty wyceny przedmiotu leasingu i co dzieje się kiedy będziemy mieli zaległości lub opóźnienia w spłacaniu rat.

Warto również zorientować się co do możliwości indywidualnego dostosowania terminów płatności rat. Przed podpisaniem umowy poprośmy też o jej przesłanie (np. mailem), aby zapoznać się z jej treścią i ocenić, czy ustalenia w niej zawarte są zgodne z wynegocjowanymi warunkami. W szczególności zwracać należy uwagę na opłaty, dodatkowe załączniki do umowy oraz poprawność wprowadzonych danych.

Adrian Mazur, doradca bankowy klienta firmowego


Zobacz także:


Tagi: leasing

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25277 )
Array ( [docId] => 25277 )