Leasing można sfinansować za pomocą unijnej dotacji

Kategoria: Fundusze unijne
Data: 06-06-2014 r.

Leasing to jedna z najpopularniejszych i najkorzystniejszych form rozwoju przedsiębiorstw. Dzięki niemu firmy mogą pozyskać np. nowe środki transportu, urządzenia, maszyny niezbędne do funkcjonowania firmy. Finasowanie tego typu inwestycji jest możliwe poprzez dofinansowanie z UE.

Obecnie prawie każdy przedsiębiorca niezależnie od okresu oraz rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej może ubiegać się o leasing z dofinasowania unijnego w ramach poszczególnych programów operacyjnych. Przy czym towarzystwa leasingowe finansują nowe i używane środki trwałe, takie jak: maszyny i urządzenia produkcyjne (standardowe i specjalistyczne), linie produkcyjne i technologiczne, maszyny budowlane, pojazdy, nieruchomości czy urządzenia IT niezbędne do wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B. Znaczna część towarzystw leasingowych w swej ofercie nie posiada jednak przygotowanego rozwiązania, a pozostałych 12 leasingodawców stosuje własne kryteria i ograniczenia co do udzielenia finansowania. Sytuacja ta wynika przede wszystkim z przyjętej strategii sprzedaży, ale także z nadmiernej obawy o niewypłacalność leasingobiorcy (beneficjenta), szacunku ryzyka i obecnej sytuacji gospodarczej.

Finansowanie inwestycji poprzez leasing przy wsparciu dotacji z Unii Europejskiej uwzględnione zostało w większości programów operacyjnych. Oto najważniejsze programy, dla których kierowane jest tego rodzaju finansowanie:

  1. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG) jest adresowany do przedsiębiorstw, które starają się wprowadzać innowacyjne rozwiązania.
  2. Program PolSEFF (środki pochodzą z European Bank of Reconstruction and Development) jest adresowany do firm, które chcą podnieść efektywność energetyczną oraz wprowadzić lub zwiększyć zastosowanie energii ze źródeł odnawialnych.
  3. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” (pomoc przyznawana przez ARiMR).

Leasingiem objęte są tylko środki trwałe

Preferowany jest leasing na używane środki trwałe w programach inwestycyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nadmienić należy, że nie występują już ograniczenia w ubieganiu się o dofinansowanie leasingu w przypadku środków transportu. Dosyć powszechnym jest rozumowanie, przez co prawda nieliczną grupę firm, zwłaszcza tych rozpoczynających działalność gospodarczą, iż umową leasingu można objąć każdy dowolny przedmiot. Tak nie jest, obejmuje on wyłącznie środki trwałe. Takowymi jest przedmiot (aktywa przedsiębiorstwa), który wyróżnia się następującymi cechami:

  • długim okresem użytkowania (powyżej 1 roku),
  • postacią rzeczową (w przeciwieństwie do wartości niematerialnych i prawnych) oraz
  • jest zdatny do użytku i używany na potrzeby firmy.

A zatem nie należy sądzić, że uda się uzyskać leasing na przedmioty o drobnej wartości, jak np. elektronarzędzia, grunt (ziemię) czy też nieruchomość mieszkalną. Każde z towarzystw leasingowych posiada tak zwaną listę środków trwałych niepreferowanych oraz obarczonych wysokim ryzykiem i znaczącą utratą wartości w przypadku zbycia w drodze czynności windykacyjnych. Niemniej w drodze indywidualnych porozumień można uzyskać leasing np. na fortepian, który ma być częścią wyposażenia np. sali restauracyjnej w hotelu. Ponadto, każdy z leasingodawców określa również takie kryteria jak: minimalną wartość, wiek środka trwałego oraz zbywcę przedmiotu (dostawcę).

Marcin Krueger, DMK Money, ekspert ds. funduszy unijnych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35082 )
Array ( [docId] => 35082 )

Array ( [docId] => 35082 )