Program Horyzont 2020 to wielka szansa dla małych i średnich firm 

Kategoria: Fundusze unijne
Data: 23-05-2014 r.

W grudniu 2013 roku Komisja Europejska ogłosiła konkursy dedykowane MMŚP w ramach idei Horyzont 2020. Nowe narzędzia mają umacniać pozycję Unii Europejskiej jako terytorium o dużym potencjale innowacyjnym poprzez wspieranie małych i średnich firm w wytwarzaniu innowacyjnych usług lub produktów we współpracy z ośrodkami badawczo-rozwojowymi.

Instrumenty dla MMŚP – I etap (HORIZON 2020 WORK PROGRAMME 2014–2015) to program działania dedykowany 11 tematom, które szczegółowo opisane zostały w dokumencie „Innowacyjne małe i średnie przedsiębiorstwa”. Przedsiębiorcy na stronie uczestników projektów mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów w terminie do 18 czerwca 2014 r. Dotyczy to pierwszego z trzech etapów składania wniosków. Całkowity budżet dedykowany 1. etapowi Programu Instrumenty da MMŚP wynosi 25 mln euro, a maksymalne dofinansowanie działań to 70% kosztów kwalifikowanych. Czas trwania projektu w ramach pierwszego etapu został określony na 6 miesięcy, w trakcie których wypracowuje się finalną koncepcję projektu (studium wykonalności projektu). Natomiast zryczałtowana wartość dofinansowania wynosi 50 tys. euro. Czas trwania drugiego etapu dotyczącego właściwej implementacji projektu to 12-24 miesięcy przy określonej wartości projektu oscylującej od 500 tys. do 2,5 mln euro.

Etap trzeci, tak zwane wsparcie pośrednie, dotyczy możliwości udziału przedsiębiorców w działaniach pomocniczych: mentoringu i coachingu, które potęgują pozytywne efekty realizacji projektu unijnego. Tutaj przedsiębiorcy będą otrzymywać również dostęp do dodatkowych źródeł finansowania zwrotnego, które wykorzystane może zostać na dalszy rozwój przedsiębiorstwa.

Cele programu

Komisja Europejska zakłada, że każdy z realizowanych projektów przyczyni się do osiągnięcia następujących efektów:

  • poprawy rentowności i wzrostu MMŚP oraz transferu nowej i istniejącej wiedzy w innowacyjnych, przełomowych i konkurencyjnych rozwiązaniach ekologicznych, które dają globalne możliwości biznesowe,
  • komercjalizacji i sprzedaży gotowych rozwiązań dedykowanych innowacji ekologicznej i zrównoważonym dostawom surowców,
  • wzrostu inwestycji prywatnych w dziedzinie innowacji, wykorzystania dźwigni współfinansowania prywatnego z i/lub finansowaniem zwrotnym.

Beneficjent może realizować projekt w dwóch wariantach. Pierwszym, 3-etapowym, w ramach którego przedsiębiorca uczestniczy:

  • w etapie przygotowawczym, którego celem jest opracowanie studium wykonalności realizacji projektu,
  • etapie 2 - realizacji projektu,
  • etapie 3 – wsparcie pośrednie (coaching, mentoring, dostęp do zwrotnych źródeł finansowania)

Drugim, składającym się wyłącznie z etapu drugiego i trzeciego. Sposób ten dedykowany jest przedsiębiorcom, którzy już posiadają studia wykonalności swoich projektów i chcą bezpośrednio rozpocząć ich realizację.

Marcin M. Stańczak, starszy konsultant, Departament Doradztwa Strategicznego F5 Konsulting

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34937 )
Array ( [docId] => 34937 )

Array ( [docId] => 34937 )