5 szybkich rozwiązań, gdy aktualizacja Windows 10 sprawia problemy

Data: 19-07-2016 r.

Aktualizacje systemu mają — w teorii — rozwiązywać problemy i zwiększać bezpieczeństwo Windows. Jednak pewnie każdy użytkownik Windows 10 miał już szansę przekonać się, że nie wszystko idzie gładko. Przygotuj się na każdy problem z aktualizacją.

Tak czy inaczej: jako użytkow­nicy Windows 10 Home nie mamy wyboru, aktualizacje auto­matycznie są zaszyte na naszych komputerach. W teorii jest to idealne rozwiązanie.

 

Lecz Microsoft nie byłby sobą, gdyby w regularnych odstę­pach czasu nie dochodziło do problemów. W związku z tym niektóre urządzenia nie pracują prawidłowo, programy odma­wiają posłuszeństwa lub Windows po prostu wariuje. Aktuali­zacje można jednak kontrolować i okiełzać. Jak? O tym dalej.

Wskazówka 1. Aktualizacje Windows można kontrolować

Wprawdzie Windows 10 instaluje ważne aktualizacje automa­tycznie, lecz mimo to należy regularnie sprawdzać, czy z nimi jest wszystko w porządku.

Wchodzimy w ustawie­nia: Aktualizacja i Zabezpieczenia, Windows Update, Opcje zaawansowane i Wyświetl historię aktualizacji. Zoba­czymy listę aktualizacji, które zakończyły się sukcesem.

Wskazówka 2. Od tego momentu Windows będzie niezawodnie znajdywał aktualizacje

Jeżeli wykryjemy, że Windows 10 nie pobiera lub nie instaluje aktualizacji, należy jeszcze raz uruchomić aktualizacje Windows i Szukaj aktualizacji. Gdy Windows 10 znów nie znajdzie aktualizacji, to należy postą­pić następująco:

Prawym przyciskiem myszy kliknąć Start i wybrać Panel sterowania. Pod System i Zabezpieczenia kliknąć w Znajdź i rozwiąż problemy oraz następnie Rozwiąż problemy z usługą Windows Update. Potem należy postępować zgodnie ze wska­zaniami asystenta.

Wskazówka 3. Jak szybko usunąć błędne aktualizacje

Jeżeli Microsoft znów coś popsuł, a aktualizacje sprawiają prob­lemy, to nie musimy bezczynnie czekać (mając nadzieję, że szybko pojawi się kolejna aktualizacja, która usunie ten błąd). Zamiast tego należy usunąć wadliwą aktualizację, tak aby komputer pracował tak jak wcześniej. Robi się to w następujący sposób:

1. Otwieramy menu Ustawienia. Następnie klikamy Aktualizacja i Zabezpiecze­nia, Windows Update, Opcje zaawansowane, Wyświetl histo­rię aktualizacji i Odinstaluj aktualizacje.

2. Otworzy się nowe okno. W nim widać wszystkie dające się usunąć aktualizacje, posortowane według daty instalacji. Najnowsza znajduje się na samej górze. Zanim usuniemy ją z komputera, należy w Internecie najpierw sprawdzić nazwę aktualizacji (np. KB1234567).

Zalecanym punktem wyszukiwania oprócz Google jest także strona support.microsoft.com/pl-pl.

3. Gdy znajdziemy informacje, że aktualizacja faktycznie może powodować błędy na komputerze, to należy ją usunąć. W tym celu trzeba kliknąć w daną aktualizację i wybrać Usuń.

4. Aby zapobiec ponownemu wgraniu błędnej aktualizacji należy pobrać Update-Blocker od Microsoftu („Pakiet do rozwiązywania problemów z wyświetlaniem aktualizacji” – znajduje się on pod adresem https://support.microsoft. com/pl-pl/kb/3073930).

Wskazówka 4. Pozbywamy się błędnych aktualizacji poprzez przywrócenie systemu

Gdy nie da się odinstalować aktualizacji w sposób opisany we wskazówce 3 (lub w przypadku innych nagle występujących błędów), pomocne będzie przywrócenie systemu. Za pomocą tej „Windowsowej maszyny do przenoszenia w czasie” nie­jako cofa się czas do momentu przed wgraniem pewnych ste­rowników lub aktualizacji. Bez obaw, nie dotyczy to danych i dokumentów.

Uwaga: Standardowo ta funkcja na wielu komputerach jest wyłączona. Należy ją więc włączyć.

Włączenie przywracania systemu. Należy znaleźć Przywraca­nie systemu i wcisnąć Enter. W nowym oknie kliknąć Konfigu­ruj przywracanie systemu. Windows 10 pokaże, że ochrona jest włączona. Jeżeli nie, to trzeba kliknąć Konfiguruj, zaznaczyć Aktywuj ochronę komputera i kliknąć OK. Kliknąć Stwórz, aby stworzyć pierwszy „obraz systemu”. W przyszłości Win­dows 10 w przypadku większych aktualizacji i instalowania sterowników automatycznie będzie tworzył punkty przywra­cania systemu.

Cofnąć Windows 10 przez punkt przywracania systemu.

Wskazówka 5. Jak nie kluczem, to łomem – wyłączenie aktualizacji Windows

Każdy, kto korzysta z Windows 10 Professional, może na życze­nie wyłączyć aktualizacje poprzez Ustawienia i Aktualizacje Windows (cofnięcie aktualizacji). W Windows 10 Home tej funkcji brakuje. Tu działa to tylko za pomocą specjalnych tri­ków. W tym celu należy zakończyć usługę Windows Update i ją dezaktywować.

Wyłączanie. W oknie wyszukiwania należy wpisać servi­ces.msc i wcisnąć Enter. W nowym oknie przejść na sam dół i prawym przyciskiem myszy kliknąć wpis Windows Update. W menu kontekstowym wybrać Ustawienia a potem Zakończ. Następnie dwa razy kliknąć Windows Update i przełączyć typ uruchomienia na Nieaktywny. Po kliknięciu w OK usługa aktualizowania zostanie zamrożona.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39225 )
Array ( [docId] => 39225 )