Funkcja FRAGMENT.TEKSTU poprawi zapis danych

Data: 29-01-2014 r.

Imię zwykle wpisywane jest przed nazwiskiem. Niestety taki sposób wprowadzenia informacji do jednej komórki wykluczy możliwość szybkiego utworzenia listy osób w kolejności alfabetycznej. Konieczne będzie rozdzielenie imion i nazwisk do osobnych kolumn. Taką operacją szybko wykonasz z pomocą funkcji FRAGMENT.TEKSTU.

Pokażemy Ci, jak za pomocą jednej formuły zamienić miejscami imię i nazwisko wpisane do jednej komórki.

Przykładowa lista osób - imię przed nazwiskiem

 

W tym celu:

  1. Do komórki B2 wprowadź następującą formułę:
    =FRAGMENT.TEKSTU(A2;ZNAJDŹ(" ";A2;1)+1;DŁ(A2))&" "&LEWY(A2;ZNAJDŹ(" ";A2)-1)
  2. Skopiuj ją do komórek poniżej.

Otrzymasz oczekiwany efekt, jak jest to przedstawione poniżej

Imiona i nazwiska zamienione miejscami


Wyjaśnienie działania formuły:

  • Funkcja FRAGMENT.TEKSTU ma za zadanie wyodrębnić określoną liczbę znaków z pewnego tekstu. W jej pierwszym argumencie odwołujemy się do przeszukiwanej komórki A2. W drugim argumencie potrzebujemy wyznaczyć, od którego znaku rozpoczyna się fragment przeznaczony do wyodrębnienia. Aby to zrobić, za pomocą pierwszej funkcji ZNAJDŹ sprawdzamy, na której pozycji w ciągu znaków z komórki A2 stoi spacja (" "). Do wyniku dodajemy liczbę 1, co da pozycję pierwszej litery nazwiska w całym ciągu tekstowym. Trzeci argument funkcji FRAGMENT.TEKSTU określa, jaka liczba znaków ma być wyodrębniona. Nie ma potrzeby wyznaczania liczby znaków, z ilu składa się każde nazwisko. Zastosowaliśmy funkcję DŁ, która zwróci liczbę wszystkich znaków w komórce A2. Dzięki temu zyskamy pewność, że nazwisko nie zostanie przypadkowo ucięte. W ten sposób wyznaczyliśmy nazwisko.
  • Następnie na końcu nazwiska doklejana jest spacja oddzielająca je od imienia. Służy do tego celu operator sklejenia (&).
  • Na koniec potrzebujemy wyodrębnić jeszcze imię z komórki A2 i dołączyć je do już zbudowanego ciągu tekstowego. Zrobimy to za pomocą funkcji LEWY. Najpierw wyszukamy, na której pozycji znajduje się spacja. Dzięki temu zyskamy informację, z ilu znaków składa się imię. Od wyniku funkcji ZNAJDŹ odejmujemy 1, aby razem z imieniem nie została wyodrębniona spacja. Otrzymana wartość przekazywana jest funkcji LEWY, która wycina określoną liczbę znaków z lewej strony wpisu z komórki A2. Wyodrębnione imię jest doklejane do nazwiska.

Piotr Gromulski


Zobacz także:


Tagi: excel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34360 )
Array ( [docId] => 34360 )