Jak wyłączyć komputer z linii poleceń (komenda Shutdown)

Autor: Kędra Przemysław
Data: 10-04-2012 r.

Jeżeli chcesz zdalnie wyłączyć komputer będący w tej samej sieci, możesz wykorzystać polecenie Shutdown wykorzystując konsolę systemową. Za pomocą tego polecenia będziesz mógł określić jaki komputer zostanie wyłączony i kiedy to nastąpi.

Aby skorzystać z tego polecenia niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień do wymuszenia zamknięcia systemu zdalnego. Aby sprawdzić jakie grupy i użytkownicy mogą korzystać z tego przywileju wystarczy otworzyć zakładkę "Zasady Grupy", aby się do niej dostać wchodzimy w Start -> Uruchom i wpisuejmy: gpedit.msc

W okienku, które wyskoczy przechodzimy do Konfiguracja komputera -> Ustawienia systemu Windows -> Ustawienia zabezpieczeń -> Zasady lokalne -> Przypisywanie praw użytkownika i znajdujemy tam pozycję "Wymuszanie zamknięcia systemu z systemu zdalnego".

Widzimy tam grupę, która ma uprawnienia do korzystania z tego polecenia – jeżeli klikniemy dwukrotnie na ten wpis, będziemy mogli dodać nowe grupy lub użytkowników, którzy będą w stanie korzystać z tego polecenia.

Wracając do głównego wątku, aby skorzystać z polecenia zdalnego zamknięcia systemu – musimy uruchomić konsolę systemową (Start -> Uruchom: cmd) i wpisać odpowiednio skonfigurowane polecenie: shutdown -s -m \\komputer -t 60

-s , przełącznik powoduje wyłączenie komputera

-m, przełącznik wykorzystywany przy określaniu komputera zdalnego

-t, przełącznik wymuszający wykonanie polecenia bez uprzednich komunikatów

60 – czas w sekundach

\\komputer – tutaj wpisujemy nazwę komputera, dla którego ma się wykonać polecenie

Jeżeli chcemy zatrzymać wykonywanie polecenia Shutdown, wystarczy wpisać komendę: shutdown -a

Polecenie to może się przydać także w przypadku normalnego korzystania z komputera i zaplanowania pewnych zadań – wykorzystując systemowy harmonogram zadań, możemy nakazać, aby w określonym czasie wykonało się dane polecenie, np. zamknięcia systemu.

W tym celu tworzymy skrót na pulpicie o nazwie: shutdown -s - t 00

Następnie przechodzimy do Start -> Programy -> Akcesoria -> Narzędzia Systemowe -> Zaplanowane zadania i klikamy Dodaj zaplanowane zadanie. Otworzy nam się kreator, w którym klikamy dalej i w kolejnym oknie za pomocą przycisku "Przeglądaj" wskazujemy lokalizację, w której zapisaliśmy nasz skrót. Będziemy mogli określić kiedy polecenie ma się uruchamiać i o której godzinie.

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25292 )
Array ( [docId] => 25292 )