Komputer może czytać nam gazetę

Data: 09-09-2016 r.

Wielu użytkowników komputerów skarży się na zmęczenie oczu podczas czytania tekstów na komputerze. Można temu zaradzić. Windows może przeczytać artykuł na głos. Jak? Wystarczy użyć aplikacji SpeakIt!.

Aby odczytywanie się udało, komputer musi uzyskać dostęp do tekstu w postaci cyfrowej. Czyli można na przykład zlecić przeczytanie internetowego wydania gazety, jeśli takie jest dostępne. Do tego celu istnieją odpowiednie dodatki do przeglądarek, na przykład SpeakIt! do przeglądarki Chrome. Działają w następujący sposób:

1. Jeżeli nie mamy, to należy pobrać i zainstalować Chrome ze strony internetowej www.google.com/chrome. Kliknąć w pobierz Chrome i postępować zgodnie z instrukcjami.

2. Dodatki są dostępne przez sklep Chrome Web Store. Znajdziemy je także na www.google.pl/chrome po kliknięciu na Web Store i Zajrzyj do Chrome Web Store. Jeżeli chcemy zainstalować SpeakIt!, to trzeba wpisać nazwę po lewej na górze w oknie wyszukiwania i wcisnąć . Następnie kliknąć po prawej od wyniku wyszukiwania na Dodaj i Dodaj rozszerzenie. Dalej postępować zgodnie z ewentualnymi instrukcjami. Z reguły nie trzeba restartować przeglądarki.

3. W ustawieniach SpeakIt! (menu > ustawienia > dodatki > SpeakIt! > opcje) należy w rozwijanym menu algorytmów przetwarzania tekstu na mowę google wybrać język polski.

4. Potem przechodzimy do strony z wiadomościami, na przykład gazeta.pl. Tu przyciśniętym przyciskiem myszy zaznaczamy tekst, aż będzie podświetlony na niebiesko. Następnie prawym przyciskiem myszy klikamy na zaznaczenie i w menu kontekstowym wybieramy SpeakIt!. Tekst zostanie przeczytany, jest to użyteczne narzędzie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39474 )
Array ( [docId] => 39474 )