Konfiguracja Avast Free Antivirus 7

Autor: Kędra Przemysław
Data: 28-05-2012 r.

Avast Free Antivirus to darmowe oprogramowanie antywirusowe, które pomoże Ci chronić system przed różnego rodzaju zagrożeniami. Avast nie wymaga szczególnej konfiguracji, może pracować na ustawieniach domyślnych - jednak warto przyjrzeć się poszczególnym funkcjom, aby jego działanie nie sprawiało problemów.

Po zainstalowaniu oprogramowania Avast, najlepiej ponownie uruchomić komputer i zaktualizować definicje wirusów (klikamy PPM na ikonę Avasta obok systemowego zegara i wybieramy aktualizuj -> mechanizm programu i definicje wirusów).

Będąc w interfejsie użytkownika programu Avast, klikamy menu "Konserwacja" a następnie "Rejestracja" - dzięki temu zarejestrujemy za darmo oprogramowanie i będziemy mogli z niego w pełni korzystać.

Ochrona antywirusowa jest aktywna, gdy w zakładce "Podsumowanie" -> "Bieżący status" widoczny jest napis "zabezpieczenia włączone".

Pora przejść do konfiguracji programu Avast, w tym celu klikamy przycisk Ustawienia w prawym górnym rogu interfejsu programu. Warto sprawdzić czy w podmenu Aktualizacja mamy zaznaczone Automatyczna aktualizacja lub Zapytaj gdy aktualizacja jest dostępna - dzięki temu będziemy posiadali zawsze najświeższą wersję oprogramowania i definicję wirusów.

W usługach przetwarzania rozproszonego możemy wyłączyć usługi reputacyjne, które porównują plik podczas skanowania z informacją z bazy danych. Informacje w bazie danych Avast zbierane są przez użytkowników - im więcej użytkowników zarekomenduje dany plik, tym Avast uzna go za bardziej lub mniej bezpieczny. Jeżeli nie posiadamy wiekowego sprzętu i nie mamy limitu transferu, możemy tę usługę zostawić włączoną.

Warto zmienić ustawienia w opcji Wyskakujące okna ustawiając krótsze czasy wyświetlania poszczególnych komunikatów - dzięki temu alerty będą mniej uciążliwe.

W podmenu Wykluczenia mamy możliwość dodania ścieżki (np. folderu, programu itp.), która nie będzie skanowana podczas zaplanowanego wcześniej ręcznego przeszukiwania dysku. Jeżeli mamy pewność, że jakaś część dysku jest całkowicie bezpieczna, warto wykluczyć ją z ręcznego skanowania, dzięki temu zaoszczędzimy sporo dodatkowego czasu.

 

Jeżeli chcemy całkowicie pozbyć się wyskakujących komunikatów, możemy w podmenu Praca w tle zaznaczyć opcję "Praca w tle" lub "Praca w tle, jeżeli uruchomiona jest aplikacja pełnoekranowa" (np. gramy w grę, pracujemy nad programem).

Jeżeli chcemy nieco przyśpieszyć start systemu, możemy wyłączyć moduł poszukiwania Rootkitów, zrobimy to w menu Ustawienia -> Rozwiązywanie problemu odznaczając Włącz skanowanie w poszukiwaniu rootkitów.

Avast w wersji 7, umożliwia skorzystanie z pomocy zdalnej, która zezwala innemu użytkownikowi na połączenie się z naszym komputerem i rozwiązanie problemu. Aby skorzystać z tej formy pomocy, musimy uruchomić interfejs programu i wybrać menu Dodatkowa Ochrona -> Zdalne Wsparcie a następnie: Zezwól na zdalne wsparcie (w przypadku osoby udostępniającej komputer) lub Steruj zdalnie innym komputerem (w przypadku osoby nawiązującej połączenie).

Gdybyśmy chcieli wyłączyć osłonę antywirusową Avast w przypadku problemów np. z połączeniem internetowym, możemy to zrobić klikając PPM w zasobniku systemowym na ikonę Avasta wybierając Sterowanie osłonami Avast -> Wyłącz na(...).

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25410 )
Array ( [docId] => 25410 )