Optymalizacja Windows 10 dla dysków SSD

Data: 01-02-2017 r.

Dyski flaszowe takie jak SSD mają potężną przewagę nad zwykłymi dyskami twardymi - skok prędkości wynikający z ich zastosowania jest potężny. Kto jednak później zamontuje taki dysk musi niejako "powiadomić" Windows 10 o tym fakcie. W przeciwnym razie Windows 10 będzie obciążał dysk SSD zbyt dużą ilością zapisywania, a na tym bardzo cierpi trwałość dysku.

Trzeba wyłączyć przede wszystkim wskazówki tuningowania, jak na przykład opróżnianie katalogu Prefetch, które w normalnych dyskach przynoszą korzyści. Mowa tu o specjalnym katalogu z kilkuset lub więcej plikami.

 

Zadaniem katalogu jest zbieranie danych, które mają przyspieszyć uruchamianie programów. Obojętne, czy przeszli Państwo z dysku magnetycznego na dysk SSD czy od nowa zainstalowali Państwo Windows na dysku SSD: warto wykonać następujące polecenie. A robi się to tak:

1. W polu wyszukiwania należy wpisać CMD, kliknąć prawym przyciskiem myszy wiersz poleceń wpisu i wybrać Wykonaj jako administrator. Następnie kliknąć w Tak.

2. Następnie proszę wpisać polecenie  winsat formal i wcisnąć Enter. Następnie Windows sprawdzi wydajność podzespołów komputera. Jednocześnie system rozpozna, że wbudowany jest dysk SSD i nada odpowiednie ustawienia. Po ponownych uruchomieniu będą one aktywne.

Aktywowanie okien kursorem myszy

Jak nauczyć Windows 10 aktywować okno jedynie przez najechanie na nie kursorem - bez klikania. Jest to praktyczne w szczególności wtedy, gdy pracują Państwo z wieloma oknami jednocześnie, na przykład ze stroną internetową i tabelą. Trzeba postępować następująco:

1. Prawym przyciskiem myszy kliknąć na Start i wybrać Panel sterowania. Następnie kliknąć Ułatwienia obsługi i Ułatw korzystanie z myszy.

2. W nowym oknie należy następnie zaznaczyć wpis Aktywuj okno przez najechanie myszą. Po kliknięciu w OK ustawienie stanie się aktywne. Od tego momentu każde okno, nad którym przejadą Państwo kursorem myszy stanie się automatycznie aktywne i zostanie przemieszczone na pierwszy plan.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39976 )
Array ( [docId] => 39976 )