Sprawdź teraz: Czy dysk kręci się na okrągło?

Data: 03-11-2016 r.

Kto ma w komputerze nowoczesny dysk SSD, ten może uznać się za szczęściarza. Komputer uruchamia się szybciej, programy otwierają się w ciągu kilku sekund, a poza tym wszystko idzie jak z płatka. System operacyjny gwarantuje oczyszczanie komórek pamięci po wykasowaniu z nich danych. Są jednak sytuacje, gdy dysk SSD staje się coraz wolniejszy. Sprawdź co robić.

Sam nie byłbym w stanie jeszcze bardziej zwiększyć wydajności dysku SSD. Ale: Wymaga on specjalnej pielęgnacji, aby przez dłuższy czas był w stanie pracować z pełną wydajnością. Zazwy­czaj Windows 10 robi to sam. System operacyjny gwarantuje oczyszczanie komórek pamięci po wykasowaniu z nich danych. Odbywa się to za pośrednictwem komendy TRI. Przekazuje ona dyskowi SSD, które dane są skasowane i mogą zostać oczysz­czone. Tylko, że w niektórych systemach ta funkcja jest wyłączona, a dysk SSD staje się coraz wolniejszy. Można jednak sprawdzić, czy TRIM jest aktywny.

 

W tym celu w polu wyszukiwania należy wpisać cmd, kliknąć prawym przy­ciskiem myszy wiersz poleceń wpisu i wybrać Wykonaj jako admi­nistrator. W nowym oknie należy wówczas wpisać komendę fsutil behavior query DisableDeleteNotify i wcisnąć Enter.

Jeżeli na końcu drugiego wiersza znajduje się 0, to znaczy: wszystko w porządku, funkcja jest włączona. Jeżeli zamiast tego zoba­czymy 1, to TRIM nie działa. W takim przypadku należy wpisać komendę fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0 i sprawdzić, jak opisano powyżej, czy TRIM działa.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39685 )
Array ( [docId] => 39685 )