Wskazówka TRIM

Data: 25-01-2017 r.

Sprawdzamy czy dla dysku SSD jest włączona funkcja TRIM. W notebooku dysk C jest dyskiem SSD, a dysk D: drugim normalnym dyskiem twardym. 

Po sprawdzeniu pojawiają się następujące informacje:

D: C:\WINDOWS\system32>fsutil behavior query Disable DeleteNotify

NTFS DisableDeleteNotify = 0

ReFS DisableDeleteNotify obecnie nie jest ustawione.

0 oznacza, że TRIM jest włączone.

Co jednak oznacza: „wiersz ReFS DisableDeleteNotify obecnie nie jest ustawione”? Jak można stwierdzić, czy ,D:, tj. drugi wbudowany dysk będzie automatycznie defragmentowany?

 

Otóż: to jest normalne - zawsze jest tak napisane. TRIM i defragmentacja to dwie różne rzeczy. Przyczyną jest wysoka prędkość dysków SSD. Korzystają one do zapisywania danych z szybkich kości flash, które mogą być jednocześnie odczytywane i zapisywane. Tempo zapisu maleje jednak mocno wraz ze zmniejszaniem się miejsca na dysku SSD. Możliwa przyczyna: pamięć na dyskach SSD jest przeważnie podzielona na bloki po 512 kilobajtów.

Te bloki można jednak kasować tylko w całości - wada, gdyż na nowo zapisana ma być tylko część bloku. Ten problem usuwa technika sprzątania TRIM. Ta technika oznacza nieużywane i nieważne bloki danych, które mogą zostać od nowa zapisane. Defragmentacja natomiast skraca trwałość dysków SSD i powinna być wykonywana na mechanicznych dyskach twardych. Mianowicie tylko na nich problemem jest, gdy dane nie są zapisane spójnie obok siebie. W takim wypadku głowica odczytująca musi cały czas przemieszczać się w tę i z powrotem. To zabiera czas. W przypadku dysków SSD nie jest to żadnym problemem.

W przeciwieństwie do TRIM Windows 10 nie dokonuje zawsze automatycznej defragmentacji. Dlatego trzeba postępować następująco:

1. Prawym przyciskiem myszy należy kliknąć w Logo Windows w rogu na dole. W menu Start trzeba wybrać Panel sterowania i potem System i bezpieczeństwo oraz Zarządzanie. Potem dwa razy kliknąć w Defragmentacja dysków i Optymalizuj.

2. Pojawi się okno Optymalizacji dysków. Wyświetli ono wszystkie dyski i partycje na komputerze. W pierwszej kolumnie znajduje się nazwa dysku, w drugiej typ mediów, w trzeciej czas ostatniej optymalizacji, a w czwartej aktualny status. Klikając na jeden z dysków, na przykład na C: należy dysk ten zaznaczyć i następnie kliknąć Analizuj. Gdy Windows pokaże stopień fragmentacji równy lub większy niż 10 procent, to należy taki dysk twardy zdefragmentować. W tym celu trzeba kliknąć na przycisk Optymalizuj. W zależności od wielkości dysku i stopnia fragmentacji optymalizacja może zająć kilka godzin. W tym czasie można bez problemu pracować dalej.

► Rada: Windows 10 będzie automatycznie defragmentował dyski

Najlepiej zlecić Windows 10 przeprowadzanie optymalizacji dysku twardego w równomiernych odstępach czasu. W tym celu trzeba w oknie dysków kliknąć w przycisk Zmień ustawienia. W następnym etapie ustalić, aby Windows 10 wykonywał zadanie raz w miesiącu, gdyż z reguły w zupełności to wystarcza. Ponadto należy wybrać wszystkie dyski przez ich odhaczenie. Swoje ustawienia należy potwierdzić poprzez kliknięcie w OK.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39947 )
Array ( [docId] => 39947 )