Wyszukiwanie w Google

Autor: Kędra Przemysław
Data: 09-04-2012 r.

Zapewne większość z nas korzysta z popularnej wyszukiwarki Google, jednak mało kto w pełni potrafi wykorzystać jej potencjał. Wpisywanie wyłącznie frazy w oknie wyszukiwania to nie wszystko – zobacz co jeszcze można znaleźć dzięki Google.

Listę ciekawych zapytań wyszukiwarki można znaleźć na oficjalnej stronie Google. Ciekawsze z nich oraz kilka dodatkowych zostanie omówionych poniżej:

  • Wzięcie wyrazu w cudzysłów powoduje, że wyszukiwarka szuka stron na których dany tekst znajduje się w całości w tej samej kolejności, w której został wpisany w oknie wyszukiwania. Przydaje się to zwłaszcza, gdy szukamy dosłownie danego fragmentu tekstu.
  • Po dodaniu przed adresem strony przedrostka "site:" będziemy mogli zawęzić wyniki wyszukiwania do konkretnej strony.
  • Po dodaniu przed adresem strony przedrostka "link:" będziemy mogli zobaczyć, jakie strony internetowe mają odnośniki do naszego serwisu.
  • Po dodaniu przedrostka "filetype:" i określeniu szukanego typu plików, będziemy mogli znaleźć materiały, które spełniają szukane wymagania (np. pliki w formacie doc, pdf).
  • Po dodaniu przedrostka "inurl:" wyniki wyszukiwania zawężą się do tych, które w adresie strony mają podany przez nas tekst. To zapytanie może być wykorzystywane min. do wyszukiwania luk w zabezpieczeniach.

 

Większość poleceń dostępna jest także za pomocą mechanizmu "zaawansowanego wyszukiwania".

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25258 )
Array ( [docId] => 25258 )