Jak poprawnie przygotować oświadczenie dla mediów

Autor: Stwora Sylwia
Data: 28-05-2012 r.

Poprawnie zredagowane oświadczenie dla mediów powinno być krótkie i rzeczowe. Pozwala to na uniknięcie sytuacji, w której skrócenie komunikatu powoduje „wyjęcie go z kontekstu” i przytoczenie kilku słów lub zdań zmieniających cały sens wiadomości. Oto kilka rad jak dobrze przygotować oświadczenie dla mediów.

Komunikat krótki i na temat

Komunikat dla prasy powinien zawierać się w kilku zdaniach. Należy poruszać w nim jedynie temat, który jest powodem napisania tego oświadczenia. Nie ma w tu miejsca na długie rozważania, podejmowanie wątków pobocznych, uciekanie w dygresje czy przytaczanie anegdot. Oświadczenie ma być bezpośrednią odpowiedzią na stawiane zarzuty.

Od rozmiaru komunikatu zależy, czy ukaże się on w mediach. Im wypowiedź będzie dłuższa, tym mniejsze szanse na publikację oraz większe ryzyko, że zostanie ona wypuszczona w skrócie, z pominięciem najważniejszej części komunikatu.

Ugodowy ton komunikatu

Oświadczenie nie może być pisane tonem agresywnym, dającym wrażenie atakowania odbiorcy lub chęci narzucenia zdania nadawcy. Nie powinno również przybierać niemal płaczliwego brzmienia. W przypadku wypowiedzi firmy na temat kontrowersyjnej sytuacji lub podczas poruszania kwestii prawnej, ugodowy wydźwięk komunikatu może osłabić atak ze strony mediów. Odpowiednio stonowana wiadomość, nieznacznie poruszająca, może zmienić kierunek dyskusji i pozyskać przychylność opinii publicznej.

 

Trzymanie się terminów

Istotną kwestią przy komunikacie dla mediów jest również termin dostarczenia go dziennikarzom. Należy pilnować, aby oświadczenie zostało wysłane odpowiednio wcześniej przed emisją lub publikacją artykułu związanego z daną sytuacją. Zwiększy to szanse na publikację informacji.

Przed przekazaniem oświadczenia mediom skorzystaj z porady prawnika. Unikniesz w ten sposób możliwości postawienia firmie dodatkowych zarzutów.

Pisemne oświadczenie dla mediów jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy firma nie chce udzielać wywiadów, a jednocześnie wie, że nie powinna milczeć w danej sprawie.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25505 )
Array ( [docId] => 25505 )