Czy dane osób wnioskujących o adwokata z urzędu są dobrze chronione

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 06-11-2014 r.

„Dane podawane we wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych lub wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu powinny podlegać szczególnej ochronie przed nieuprawnionym dostępem i innego rodzaju przetwarzaniem” – twierdzi rzecznik praw obywatelskich. Irena Lipowicz ma wątpliwości czy taka ochrona jest zapewniona. W związku z tym zwróciła się o wyjaśnienia do ministra sprawiedliwości.

Do Biura RPO coraz częściej wpływają skargi od osób ubiegających się o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu. W związku z tym rzecznik zwróciła się do ministra sprawiedliwości z pytaniem czy obowiązujące przepisy w sposób dostateczny chronią prywatność tych osób.

Dużo danych we wniosku o adwokata z urzędu

Wątpliwości prof. Lipowicz wzbudziła przede wszystkim ilość danych, jaką trzeba podać ubiegając się o adwokata z urzędu lub zwolnienie z kosztów sądowych. W oświadczeniu trzeba podać m.in. informacje o stanie rodzinnym, majątku, ujawnić dochody i źródła utrzymania nie tylko osoby składającej wniosek, ale też jej bliskich. Wymagane jest też ujawnienie innych zobowiązań i stałych wydatków np. raty kredytów, alimenty czy koszty leczenia, rehabilitacji.

Osoba ubiegająca się o adwokata z urzędu musi podać też inne dane, które uważa za istotne np. dotyczące jej stanu zdrowia. Często we wnioskach pojawiają się też szczegółowe informacje o zdrowiu osób bliskich wnioskodawcy. Zdarzają się sytuacje, że pojawia się tam opis nierzadko bardzo osobistych problemów, które wpływają na sytuację majątkową osoby składającej wniosek.

Mała ochrona danych w aktach sprawy

O ile tak duża ilość danych jakie należy podać jest dla RPO zrozumiała – sąd musi mieć podstawę do zwolnienia z kosztów czy przydzielenia adwokata z urzędu – to fakt, że dostęp do tych informacji mają wszystkie strony postępowania jest alarmujący. „Jest to nie do pogodzenia z przepisami Konstytucji RP i ustawy o ochronie danych osobowych” – alarmuje RPO.

Rzecznik uważa, że te dane nie powinny znaleźć się w aktach sprawy. Wymagają one bowiem szczególnej ochrony przed nieuprawnionym dostępem i innego rodzaju przetwarzaniem. Inne strony postępowania nie powinny mieć do nich dostępu, ponieważ dane zawarte np. we wniosku o zwolnienie z kosztów postępowania nie mają związku z głównym postępowaniem.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35993 )
Array ( [docId] => 35993 )

Array ( [docId] => 35993 )