GIODO: Dostęp służb do danych telekomunikacyjnych musi być nadzorowany

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 07-09-2015 r.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych chce żeby niezależny organ zewnętrzny nadzorował pozyskiwanie danych telekomunikacyjnych przez służby specjalne i policję. Zdaniem GIODO, ani obecne, ani proponowane przepisy nie dają dostatecznej gwarancji ochrony prywatności i tajemnicy komunikowania się obywateli.

W Parlamencie trwają właśnie prace nad zaproponowaną przez Senat (i pozytywnie zaopiniowaną przez rząd) nowelizacją ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o przepisy, które mają uregulować dostęp służb specjalnych i policji do danych telekomunikacyjnych. Zmianę tych zapisów wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 30 lipca 2014 r.

 

Jednak zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, zaproponowane przez Senat przepisy nie zapewniają wystarczających gwarancji ochrony prywatności i tajemnicy komunikowania się obywateli. Są sprzeczne zarówno z Konstytucją RP, jak i Kartą Praw Podstawowych UE. Nie uwzględniają też orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 kwietnia 2014 r. stwierdzającego nieważność tzw. dyrektywy retencyjnej. Ponadto nie realizują w sposób prawidłowy wytycznych wynikających z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zmianę tych przepisów wymusił.

Generalny Inspektor twierdzi, że zaproponowane przepisy nie zapewniają niezależnej kontroli udostępniania danych telekomunikacyjnych, w przypadku niektórych służb nie określają maksymalnego czasu prowadzenia kontroli operacyjnej. Poza tym, w nieprecyzyjny sposób normują czas przetwarzania danych telekomunikacyjnych pozyskiwanych przez służby specjalne lub policję.

GIODO zwracał uwagę na te kwestie już w czasie spotkań i uzgodnień w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, jednak jego stanowisko nie zostało uwzględnione. Generalny Inspektor skierował więc pismo do Grzegorza Karpińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Podkreślił w nim, że organ do spraw ochrony danych osobowych podtrzymuje swoją negatywną opinię zarówno wobec projektu ustawy, jak i stanowiska dotychczasowego rządu.

GIODO przedstawił swoje zastrzeżenia także w piśmie do Marka Wójcika, przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia senackiego projektu ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw.

Źródło:

GIODO

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37737 )
Array ( [docId] => 37737 )

Array ( [docId] => 37737 )