Informacje z monitoringu to dane osobowe

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 15-12-2014 r.

Obraz osoby zarejestrowanej przez kamerę monitoringu stanowi dane osobowe, ponieważ pozwala ustalić tożsamość danej osoby – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 11 grudnia 2014 r. Wyrok TS oznacza, że podmioty prowadzące monitoring powinny przestrzegać przepisów o ochronie danych osobowych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy monitoring prowadzi osoba fizyczna do celów osobistych lub domowych.

Wyrok trybunału zapadł w sprawie czeskiego obywatela Františka Ryneš. Mężczyzna i jego rodzina byli atakowani przez nieznanych sprawców. Kilkakrotnie wybijano okna ich domu. Ryneš zainstalował więc kamerę, która obserwowała wejście do domu, drogę publiczną i wejście do domu położonego naprzeciwko. Gdy po raz kolejny wybito szybę w domu rodziny, Ryneš przekazał policji nagranie z monitoringu, na którym widać było sprawców.

Na kanwie tej sprawy czeski sąd administracyjny spytał Trybunał Sprawiedliwości, czy prowadzenie przez osobę prywatną monitoringu okolic domu stanowi przetwarzanie danych objęte dyrektywą o ochronie danych osobowych, czy też – ze względu na to, że zostało wykonane przez osobę fizyczną w trakcie czynności o czysto osobistym lub domowym charakterze – jej nie podlega.

Trybunał stwierdził: „Dyrektywa w sprawie ochrony danych osobowych znajduje zastosowanie do nagrań wideo rejestrowanych za pomocą kamery monitoringu zainstalowanej przez daną osobę na jej domu rodzinnym i skierowanej na drogę publiczną.”

Trybunał zakreślił jednak bardzo wąską interpretację „celów osobistych”. Stwierdził, że nie obejmują one monitorowania przestrzeni publicznej. Wynika stąd, że osoby monitorujące chodnik przed swoim domem przetwarzają dane osobowe.

Źródło:

Fundacja Panoptykon

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36207 )
Array ( [docId] => 36207 )

Array ( [docId] => 36207 )