Mniej danych osobowych w nowych dowodach osobistych

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 12-09-2014 r.

Adres zameldowania, wzór własnoręcznego podpisu i dodatkowe informacje jak np. kolor oczu i wzrost – to dane, które znikną z nowych dowodów osobistych. dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uważa, że są to dobre zmiany.

Od 1 stycznia 2015 r. zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego. W dokumencie tym nie będzie już niektórych, zamieszczanych tam dotąd danych. Znikną m.in. informacje podawane przez posiadaczy dokumentu dobrowolnie takie, jak kolor oczu czy wzrost. W nowym wzorze dowodu nie będzie też adresu zameldowania i wzoru własnoręcznego podpisu.

Informacje o adresie zameldowania nie pojawią się w nowych dowodach osobistych, gdyż najprawdopodobniej już w 2016 roku zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy. W razie potrzeby dotarcia do konkretnej osoby uprawnione podmioty i osoby będą mogły posługiwać się innymi danymi, które pozostaną w dowodzie, jak np. numer PESEL czy numer dowodu osobistego. Na tej podstawie będą mogły pozyskać niezbędne dane z rejestrów administracji publicznej. Wzór podpisu natomiast nie spełniał żadnej istotnej funkcji. Jednak w przypadku, gdy ktoś używał go także np. w kontaktach z bankiem było to niebezpieczne.

Przygotowując nowy wzór dowodu rozważano też umieszczanie w nim innych informacji, np. o grupie krwi posiadacza. Ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu, m.in. dlatego, że i tak w przypadku wszelkich zabiegów medycznych wiążących się z transfuzją krwi, lekarz ma obowiązek przeprowadzenia próby krzyżowej. Sama informacja o grupie krwi to za mało.

Źródło:

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35683 )
Array ( [docId] => 35683 )

Array ( [docId] => 35683 )