Monitoring pracownika – tylko pod określonymi warunkami

Data: 21-11-2014 r.

Pracodawca może sprawdzać aktywność swoich pracowników w Internecie, monitorować pocztę służbową i wykonywane połączenia telefoniczne. Jest to dopuszczalne po spełnieniu pewnych wymogów. Jednym z nich jest poinformowanie pracowników o planowanej kontroli.

Jeśli pracodawca chce monitorować aktywność swoich pracowników w Internecie musi spełniać wymogi w zakresie: transparentności, usprawiedliwionego celu, proporcjonalności oraz zgodności z prawem, w szczególności z przepisami o ochronie danych osobowych.

Transparentność

Aby monitoring pracowników był zgodny z prawem, pracodawca musi skierować do nich rzetelną, jednoznaczną i wyczerpującą informację na temat prowadzonych działań. Chodzi o m.in. o poinformowanie o okolicznościach i celach monitoringu czy formie kontroli. W tym celu można np. zawrzeć odpowiednie postanowienia w regulaminie.

Usprawiedliwiony cel

Wprowadzenie monitoringu może służyć realizacji uzasadnionego interesu pracodawcy. Chodzi m.in. o dbanie o interesy własnej działalności gospodarczej oraz o ochronę informacji audytowanych podmiotów.

Proporcjonalność

Podejmowane przez pracodawcę działania powinny być proporcjonalne do zakładanych celów.

Zgodność z prawem

Informacje pozyskiwane w ramach monitoringu są dla pracodawcy danymi osobowymi w rozumieniu. Pracodawca powinien więc spełnić wymogi wynikające z przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Musi pamiętać w szczególności o obowiązku poinformowania pracownika o przetwarzaniu jego danych osobowych, zgodnie z art. 24 ust. 1 uodo.

Michał Bienias, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, prawnik w Kancelarii Prawnej Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36066 )
Array ( [docId] => 36066 )

Array ( [docId] => 36066 )