Numery IMEI telefonów w jednym przypadku mogą być danymi osobowymi

Data: 12-11-2014 r.

Identyfikator IMEI (International Mobile Equipment Identity) jest używany przez sieć GSM, aby zidentyfikować konkretne urządzenia. Dostarcza również informacji o producencie czy numerze seryjnym. Jest używany tylko do identyfikacji urządzeń i ma nietrwały lub częściowo trwały kontakt z abonentem, nie można więc uznać go za daną osobową, poza jednym wyjątkiem.

Na podstawie IMEI nie da się namierzyć posiadacza telefonu, do którego przypisany jest dany numer. Nawet informacje z bazy numerów IMEI operatora nie dają pewności jednoznacznego zidentyfikowania posiadacza telefonu. Nigdy nie można wykluczyć, że użytkownik sprzedał aparat telefoniczny i korzysta z usług telekomunikacyjnych przy użyciu innego urządzenia, zgubił telefon albo nastąpiła zmiana numeru IMEI przy użyciu odpowiednich narzędzi informatycznych.

Identyfikacja użytkownika telefonu o określonym IMEI zależy od rodzaju informacji zbieranych przez operatora. W szczególnym przypadku ten numer może być wykorzystany do identyfikacji osoby fizycznej w sposób podobny do identyfikacji w oparciu o numer telefonu. Zależy to od rodzaju płatności za rozmowy. W przypadku kart z przedpłatą identyfikacja jest niemożliwa, ponieważ użytkownik nie podpisuje umowy z operatorem, a więc nie przekazuje mu również swoich danych osobowych.

Przy abonamencie podpisuje się umowę, więc znane są dane osobowe klienta. Dlatego w tej sytuacji można przyjąć, że numer IMEI porównany z numerem karty SIM pozwala stwierdzić, kto w danej chwili wykonał połączenie telefoniczne przy użyciu danego aparatu telefonicznego. W tej szczególnej sytuacji można byłoby traktować IMEI jako daną osobową. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze użytkownik jest podmiotem mającym podpisaną umowę z operatorem. Przykładem takiej sytuacji są służbowe telefony komórkowe.

Katarzyna Kaczanowska, niezależny konsultant IT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36013 )
Array ( [docId] => 36013 )

Array ( [docId] => 36013 )