Organizacje konsumenckie mówią "nie" dla Tarczy prywatności

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 11-04-2016 r.

Organizacje konsumenckie z UE i USA zrzeszone w Transatlantic Consumer Dialogue (TACD) wystąpiły przeciwko Tarczy prywatności. Zdaniem TACD porozumienie między Unią Europejską a USA nie zapewni lepszej ochrony danych osobowych, niż Safe Harbour.

Forum zrzeszające organizacje konsumenckie z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych (Transatlantic Consumer DialogueTACD) skrytykowało porozumienie zawarte między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, tzw. Tarczę prywatności, która ma podnieść poziom ochrony danych osobowych Europejczyków. TACD wezwał Komisję Europejską do odrzucenia programu, który miałby zastąpić porozumienie Safe Harbour unieważnione wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Schrems.

 

Jak twierdzą organizacje konsumenckie zrzeszone w TACD Tarcza prywatności nie zapewni lepszej ochrony danych osobowych i prywatności Europejczyków, niż unieważniona wcześniej przez Trybunał Sprawiedliwości UE decyzja w sprawie Safe Harbour. W wyroku, który doprowadził do unieważnienia Safe Harbour TSUE stwierdził, że dane mogą być przekazywane do Stanów Zjednoczonych tylko, jeśli będą chronione przynajmniej tak dobrze, jak w Unii Europejskiej.

TACD twierdzi, że „Tarcza prywatności” nie spełnia tego warunku. Co więcej, zdaniem organizacji konsumenckich porozumienie nie sprzyja wzmocnieniu ochrony prywatności samych Amerykanów. TACD przygotowało również rekomendacje dla unijnych instytucji i amerykańskiej administracji. Apeluje w nich o przyjęcie porozumienia rzeczywiście wzmacniającego ochronę transferowanych do Stanów Zjednoczonych danych osobowych i zakończenie programów masowej inwigilacji.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38842 )
Array ( [docId] => 38842 )

Array ( [docId] => 38842 )