Planowana ustawa o rewitalizacji może naruszać dane osobowe

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 12-12-2014 r.

Gminy, które będą realizować programy rewitalizacyjne, na mocy zaproponowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ustawy o rewitalizacji, będą gromadzić zbyt wiele danych osobowych – alarmuje Fundacja Panoptykon. Wśród nich są m.in. informacje o prowadzonej przez mieszkańców działalności gospodarczej. Eksperci postulują, aby resort uzasadnił potrzebę zbierania tak wielu kategorii danych.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt ustawy o rewitalizacji. Zgodnie z nim gminy, które będą chciały wdrożyć programy rewitalizacyjne będą mogły gromadzić szereg danych o swoich mieszkańcach. Chodzi o zbieranie danych m.in. z zakresu demografii, bezpieczeństwa, rynku pracy, polityki społecznej i działalności gospodarczej. Ale to nie wszystko. MIiR zastrzegło w projekcie, że będzie możliwe dalsze poszerzenie katalogu danych osobowych.

Fundacja Panoptykon ostrzega, że zbieranie tak wielu danych pozwoli na stworzenie rozbudowanych profili konkretnych osób i łatwe ich zidentyfikowanie. „W konsekwencji osoby postronne – np. pracujące nad planem rewitalizacji – będą w stanie poznać sytuację życiową danej osoby (…).” – ostrzega fundacja.

W związku z tym, fundacja proponuje, aby do projektu wprowadzić zamknięty katalog danych osobowych, które gmina będzie mogła pozyskiwać. Proponuje też ograniczenie liczby podmiotów, od których takie dane będzie można uzyskać. Poza tym, fundacja chce aby Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju szczegółowo uzasadniło dlaczego wskazane w projekcie dane są niezbędne do opracowania programu rewitalizacji.

Fundacja chce też żeby resort w uzasadnieniu do projektu ustawy wykazał, że umożliwienie gminie wnioskowania o konkretny rodzaj danych jest celowe, konieczne i proporcjonalne. Chodzi o to, żeby MIiR udowodniło, że rozważyło inne środki osiągnięcia celu, któremu służy uzyskanie danych i okazały się one niewystarczające. „Dopiero na tym etapie możliwa będzie pełna ocena proponowanej regulacji z punktu widzenia konstytucyjnych zasad ochrony autonomii informacyjnej i prywatności jednostki.” – podsumowuje fundacja.

Źródło:

Fundacja Panoptykon

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36202 )
Array ( [docId] => 36202 )

Array ( [docId] => 36202 )