Proboszcz nie musi odnotować aktu apostazji, mimo decyzji GIODO

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 28-08-2014 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że decyzja Generalnego Inspektora Danych Osobowych nakazująca proboszczowi aktualizację danych osoby, która złożyła akt apostazji w księdze chrztu, nie miała podstaw prawnych. GIODO musi najpierw zbadać czy dana osoba skutecznie wystąpiła z Kościoła – podkreślił sąd.

Sprawa rozpatrywana przez WSA w Warszawie dotyczyła kobiety, która domagała się uwzględnienia jej aktu apostazji w kościelnych dokumentach. Proboszcz odmówił, więc zgłosiła się ona do GIODO z wnioskiem o nakazanie duchownemu korekty jej danych. Generalny Inspektor Danych Osobowych mimo początkowego sprzeciwu, na początku tego roku uwzględnił jej wniosek i nakazał proboszczowi umieszczenie w księdze chrztu adnotacji o odejściu kobiety z Kościoła.

 

Parafia zaskarżyła decyzję GIODO argumentując, że w związku z konstytucyjnym rozdziałem Kościoła od państwa, instytucje publiczne nie mają prawa ingerować w sprawy wyznaniowe.

Warszawski sąd przychylił się do stanowiska księdza i uchylił decyzję Generalnego Inspektora. Skład orzekający uzasadnił, że kobieta nie dopełniła procedur apostazji wskazanych przez Kościół. Zgodnie z kościelnym prawem taka osoba wciąż była członkiem Kościoła.

GIODO nie może zaś dokonywać inspekcji ani wydawać decyzji w odniesieniu do zbiorów danych „dotyczących osób należących do Kościoła lub innego związku wyznaniowego”. W związku z tym duchowny nie miał również obowiązku umieszczania stosownej adnotacji w dokumentach kościelnych o akcie apostazji skarżącej.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35604 )
Array ( [docId] => 35604 )