Przetwarzanie danych osób bezrobotnych niepokoi RPO

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 26-01-2015 r.

Mechanizm profilowania osób bezrobotnych zawarty w projekcie zmiany ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie spełnia standardów konstytucji i międzynarodowych instrumentów ochrony praw człowieka – stwierdziła Fundacja Panoptykon zwracając się w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO poprosiła o wyjaśnienia autora projektu – Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Wniosek Fundacji Panoptykon skierowany do Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczy rozwiązań wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, jak również w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie profilowania pomocy dla bezrobotnego. Fundacja twierdzi, że proces profilowania jest zbyt sztywny, może prowadzić do błędów i dyskryminacji konkretnych osób. Problemem, na który fundacja zwraca uwagę jest także brak możliwości odwołania się od profilu przydzielonego w urzędzie.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich po wstępnej analizie podzielił wątpliwości Fundacji Panoptykon odnośnie przetwarzania danych osobowych osób bezrobotnych i zwrócił się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o wyjaśnienia. Wątpliwości dotyczyły między innymi podziału materii dotyczącej ochrony prywatności między ustawę a rozporządzenie. RPO stwierdził dodatkowo, że rozwiązania przyjęte w projekcie wykazują brak spójnej wizji mechanizmów przetwarzania danych osobowych, w tym danych wrażliwych, w ramach projektowanego systemu. Zdaniem rzecznika może to przesądzać o braku odpowiednich gwarancji ochrony prywatności obywateli, a w konsekwencji o niekonstytucyjności przyjętych rozwiązań.

Zastrzeżenia odnośnie do obowiązujących rozwiązań prawnych dotyczących profilowania obywateli potwierdził także Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych w piśmie z 24 listopada 2014 r.

Źródło:

Rzecznik Praw Obywatelskich

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36443 )
Array ( [docId] => 36443 )