Tajemnica telekomunikacyjna - podmioty zobowiązane do ochrony danych 

Autor: Jakub Gosz
Data: 04-07-2014 r.

W ustawie prawo telekomunikacyjne nie wyznaczono podmiotów zobowiązanych do zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej. Dlatego należy przyjąć, że zobowiązani są do niej zarówno przedsiębiorcy telekomunikacyjni, jak i osoby, które w ich imieniu zawierają umowy o świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, agencyjna).

Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca telekomunikacyjny ponosi odpowiedzialność (w postaci sankcji administracyjnej) również za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej przez podmioty działające w jego imieniu.

 

Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu. Przepis ustawy nie zawiera definicji wymienionych wyżej czynności, tym samym należy odwołać się do rozumienia tych pojęć w języku potocznym.W przypadku naruszenia ww. zakazów Prezes UKE może nałożyć karę pieniężną zarówno na przedsiębiorstwo telekomunikacyjne, jak i na kierującego przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym.

Natomiast zgodnie z kodeksem karnym, kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nieprzeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Jakub Gosz, Kancelaria Majchrzak Brandt i Wspólnicy Sp.k., www.mbwnet.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35256 )
Array ( [docId] => 35256 )

Array ( [docId] => 35256 )