Tajemnica telekomunikacyjna – wyjątki od zakazu przetwarzania danych

Data: 08-07-2014 r.

Zakaz przetwarzania danych wyłącza zgoda nadawcy lub odbiorcy. Zgodę taką powinien wyrazić użytkownik, który jest dysponentem chronionego przekazu. Taka zgoda nie może być domniemana ani dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści. Może być natomiast wyrażona drogą elektroniczną, a także wycofana w każdym czasie.

Zgody szczegółowe (taka, która wprost wskazuje na rodzaj danych objętych zgodą) są wymagane na przetwarzanie szerszego zakresu danych użytkownika (w szczególności chodzi o numer konta bankowego lub karty płatniczej, a także adres poczty elektronicznej oraz numery telefonów kontaktowych), wykorzystanie danych transmisyjnych lub lokalizacyjnych, oraz na użycie danych do spisu abonentów.

 

Kolejny wyjątek obejmuje wykonywanie czynności niezbędnych w celu rejestrowania komunikatów i związanych z nimi danych transmisyjnych w zgodnej z prawem praktyce handlowej (legalnie prowadzonej działalności handlowej, w której m.in. nie stosuje się nieuczciwych praktyk handlowych wobec konsumentów), o ile celem jest zapewnienie dowodów transakcji oraz łączności w działalności sprzedażowej. W takim wypadku strony, do których odnosi się komunikat, powinny być poinformowane o fakcie rejestrowania, jego celu oraz okresie przechowywania przed rozpoczęciem zapisu. Zapisany komunikat należy usunąć jak najszybciej, jednakże nie później niż z końcem okresu, w trakcie którego transakcja może zostać zakwestionowana zgodnie z prawem.

Ostatni przypadek obejmuje wyjątki konieczne z powodów przewidzianych przez przepisy odrębne, czyli ustawy regulujące działanie organów państwowych, jak policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Obowiązkiem tajemnicy telekomunikacyjnej nie są objęte komunikaty i dane ze swej istoty jawne, z przeznaczenia publiczne, jak również te, które ujawnione zostały na podstawie postanowienia sądu, prokuratora lub na podstawie odrębnych przepisów.

Jakub Gosz, Kancelaria Majchrzak Brandt i Wspólnicy Sp.k. www.mbwnet.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35271 )
Array ( [docId] => 35271 )

Array ( [docId] => 35271 )