Jak założyć firmę

Autor: Borkowska Olga
Data: 03-04-2012 r.

Obecnie firmę - rozumianą jako jednoosobową działalność gospodarczą - można założyć w ciągu jednego dnia zarówno za pośrednictwem Internetu, jak też bezpośrednio we właściwym urzędzie gminy. Sprawdź jak to zrobić.

Aby rozpocząć działalność gospodarczą osoba fizyczna powinna uzupełnić i złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wszystkie niezbędne formularze i informacje można zaleźć na stronie firma.gov.pl. Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG osoba fizyczna pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia składa oświadczenie o braku orzeczonych wobec niej zakazów. Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej celem nadania numer REGON, zgłoszeniem identyfikacyjnym do urzędu skarbowego celem nadania lub wskazania numeru NIP i wyboru formy opodatkowania oraz zgłoszeniem płatnika do ZUS.

 

Jeżeli przed złożeniem wniosku osoba fizyczna miała nadany numer NIP, numer ten pozostaje bez zmian i jest numerem NIP firmy.

W formularzu należy również podać rodzaj działalności jaką przedsiębiorca ma zamiar wykonywać. We wniosku należy wskazać numer PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), który wraz z opisem działalności można znaleźć się w Załącznikach do Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 z dnia 24.12.2007 r. na stronie Głównego Urzędy Statystycznego. Przedsiębiorca może wpisać wybraną przez siebie liczbę numerów PKD, nie ma tu żadnego ograniczenia.

Numer REGON oraz numer NIP, jeżeli osoba składająca wniosek nie ma takiego numeru, po nadaniu pojawią się automatycznie w systemie. Zatem po nadaniu osobie fizycznej ww. numerów nie ma ona obowiązku aktualizować danych w CEIDG.

W przypadku założenia spółki cywilnej każdy ze wspólników musi osobno złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Dodatkowo wspólnicy spółki cywilnej muszą wystąpić o osobne numery NIP i REGON dla spółki.

Borkowska Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Przy rejestrowaniu działalności gospodarczej warto przemyśleć kilka ważnych kwestii, które decydują w późniejszym etapie prowadzenia biznesu o wysokości podatków. Niewielu przedsiębiorców jest świadomych (zwłaszcza rozpoczynających biznes), że np. już samo dokonanie wyboru formy wpłacania zaliczki może być dla nich bardzo ważne. Więcej można doczytać tutaj: http://pakto.pl/podatkowy-news/zalozenie-dzialalnosci-gospodarczej-takiej-formy-przekazu-nie-znasz/. Na tej stronie możecie również za darmo pobrać kompendium wiedzy na temat form opodatkowania działalności - warto poczytać.

Ocena użytkownika:
4
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25639 )
Array ( [docId] => 25639 )