Nowelizacja Kodeksu pracy przyjęta przez Sejm

Data: 14-06-2013 r.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy, uregulowanie zasad ruchomego i przerywanego czasu pracy – to główne założenia nowelizacji Kodeksu pracy przyjętej przez Sejm. Ma ona pomóc w utrzymaniu konkurencyjności polskiej gospodarki w czasie spowolnienia gospodarczego.

Głównym założeniem nowelizacji Kodeksu pracy przyjętej przez Sejm jest wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy. Maksymalnie będzie mógł wynieść do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Wprowadzenie tego rozwiązania ma pomóc pracodawcom lepiej organizować pracę i rozliczać jej czas.

To rozwiązanie ma również umożliwić przedsiębiorcom elastyczne reagowanie na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą oraz pomóc zachować miejsca pracy. Nowelizacja gwarantuje pracownikowi otrzymanie minimalnego wynagrodzenia za pracę także w miesiącach, w których, ze względu na rozkład czasu pracy, nie miał obowiązku wykonywania pracy.

Możliwe będzie także sporządzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika na okres krótszy niż przyjęty okres rozliczeniowy. W zakresie ruchomego czasu pracy nowelizacja Kodeksu pracy przyjęta przez Sejm przewiduje dwa rozwiązania. Pracodawca będzie mógł wyznaczyć pracownikom różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach. Druga możliwość zakłada, że rozkład czasu pracy będzie określał przedział, w którym pracownik będzie rozpoczynał pracę, a godzinę rozpoczęcia pracy wybierze sam pracownik. W obu przypadkach ruchomy czas pracy nie może naruszać prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Wykonywanie pracy w systemie ruchomym będzie możliwe także na wniosek zainteresowanego pracownika, co ma ułatwić godzenie życia zawodowego i rodzinnego. Istotną zmianą jest możliwość wprowadzenia przerywanego czasu pracy także w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Obecnie jest to możliwe tylko w układzie zbiorowym pracy.

Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się 8 marca 2013 r. na posiedzeniu Sejmu, drugie - 12 czerwca 2013 r. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25767 )
Array ( [docId] => 25767 )