Rozporządzenie EMIR – nowe regulacje unijne przy transakcjach finansowych

Autor: Adrian Mazur
Data: 11-03-2014 r.

Rozporządzenie EMIR stanowiło reakcję Unii Europejskiej na kryzys finansowy. Dlatego głównym założeniem rozporządzenia jest przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka związanego z rynkiem transakcji pochodnych zawieranych poza obszarami rynków regulowanych.

EMIR (z ang. European Market Infrastructure Regulation) jest to rozporządzenie unijne. Wraz z rozporządzeniami delegowanymi i aktami wykonawczymi nakłada na firmy – także polskie – sporo obowiązków związanych z zawieraniem transakcji pochodnych. Dotyczy to w szczególności transakcji zawieranych na rynku pozagiełdowym.

Inaczej mówiąc, mowa tu o transakcjach finansowych zawieranych poza giełdą, które obarczone są ryzykiem. Dlatego też, chcąc chronić przedsiębiorców – kontrahentów takich umów – Unia Europejska nałożyła obowiązek kierowania informacji o takich kontraktach wyspecjalizowanych podmiotów, czyli tzw. centralnych kontrahentów. Ma to służyć wprowadzeniu mechanizmów umożliwiających gromadzenie i utrzymywanie informacji dotyczących zawieranych transakcji. Dzięki temu ma zostać utrzymana transparentność rynku. Jednocześnie nowa regulacja unijna zwiększy wiedzę na temat kontraktów zawieranych poza rynkiem regulowanym.

Istota CCP

Natomiast CCP (z ang. central clearing counterparty) to osoba prawna, która działa pomiędzy kontrahentami. Po wejściu w życie obowiązku centralnego rozliczania transakcje są zawierane tak samo jak dotychczas, natomiast innowacją jest sposób rozliczania. Między stronami kontraktu będzie bowiem znajdować się kontrahent centralny, zwany właśnie CCP. Pełni rolę nabywcy dla sprzedawcy i rolę sprzedawcy dla nabywcy występujących w danej transakcji. W Polsce rolę CCP będzie pełnić Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW). Jako jedna z pierwszych 4 instytucji w całej Europie uzyskał on rejestrację prowadzonego przez siebie repozytorium w ESMA.

Nowe obowiązki

O nowych wymaganych regulacjach mówi rozporządzenie wykonawcze (nr 1247/2012 z 19 grudnia 2012 r.) i rozporządzenie delegowane (nr 148/2013 z 19 grudnia 2012 r.) Komisji Europejskiej określające standardy techniczne dla CCP i repozytoriów transakcji. Zgodnie z nim kontrahenci mają obowiązek prowadzenia ewidencji wszystkich zawartych przez siebie kontraktów pochodnych oraz wszelkich zmian przez co najmniej pięć lat od daty rozwiązania kontraktu. Ponadto kontrahenci są zobowiązani do zgłaszania do repozytorium transakcji szczegółowych informacji na temat każdego zawartego przez siebie kontraktu pochodnego. Dodatkowo zgłoszeniem objęte są wszelkie zmiany, włącznie z rozwiązaniem tego kontraktu. Obowiązek ten ma zastosowanie także do kontraktów pochodnych, które zostały zawarte:

  • przed 16 sierpnia 2012 r. i rozliczone przed wejściem w życie obowiązku raportowania (luty 2014) – termin wykonania: 3 lata na raport,
  • 16 sierpnia 2012 r. lub po nim i rozliczone przed wejściem w życie obowiązku raportowania – termin wykonania: 90 dni na raport,
  • zawarte 12 lutego 2012 r. i później – termin wykonania: 1 dzień roboczy na raport.

Może również wystąpić sytuacja, gdy transakcje zostały zawarte 16 sierpnia 2012 r. lub po nim (np. wczoraj) i nie rozliczone przed wejściem w życie obowiązku raportowego. Wtedy termin na raport przypadnie na 12 marca 2014 r. według stanu na 11 marca.

KDPW uzyskał także prawo do nadawania kodu LEI (Legal Entity Identifier), który jest niepowtarzalnym numerem identyfikującym podmioty będące stronami transakcji. KDPW umożliwi uzyskanie LEI w łatwy i szybki sposób, w 4 krokach:

  • rejestracja i potwierdzenie konta internetowego,
  • rejestracja wniosku o kod LEI i złożenie zamówienia,
  • dokonanie opłaty,
  • uzyskanie numeru LEI.
Adrian Mazur, doradca bankowy klienta korporacyjnego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34152 )
Array ( [docId] => 34152 )