Pozyskiwanie środków trwałych

Autor: Bartłomiej Zamostny
Data: 08-11-2014 r.

W przedsiębiorstwie produkcyjno-usługowym gospodarowanie środkami trwałymi traktuje się jako ważny proces zarządzania zasobami. Obejmuje on wszystkie fazy posiadania ich przez przedsiębiorstwo, począwszy od określenia potrzeby przedsiębiorstwa w tym zakresie i podjęcia decyzji związanych z ich nabyciem, poprzez okres wykorzystywania, aż do chwili wycofania ich z użytkowania i wycofania z ewidencji w wyniku likwidacji lub sprzedaży.

Uznaje się. że ciągła dbałość o środki trwałe właśnie w takim, bardzo szerokim zakresie pozwala na systematyczne dostosowywanie przedsiębiorstwa do zachodzących zmian technologicznych i organizacyjno-produkcyjnych, a także do zmieniającej się sytuacji na rynku.

Inwestycje w środki trwałe w przedsiębiorstwie dotyczą głównie grup bezpośrednio związanych z działalnością operacyjną, a zwłaszcza:

  1. specjalistycznych maszyn i urządzeń,

  2. środków transportu, oraz

  3. sprzętu komputerowego i oprogramowania.

Źródłem finansowania dla środków z grupy 1 i 3 był i jest w przeważającej wielkości kapitał własny, jako źródło najbezpieczniejsze i przynoszące najmniej dodatkowych kosztów oraz w mniejszym zakresie kredyt inwestycyjny, przy czym w takich przypadkach przedsiębiorstwo korzysta z doradztwa banku prowadzącego rachunek przedsiębiorstwa.

Najwięcej emocji i ścierających się opinii powodował wybór źródła finansowania dla środków z grupy 2 - środków transportu, na które składało się kilkanaście samochodów osobowych oraz kilka samochodów dostawczych.

Wybrano bowiem dla tej grupy środków trwałych leasing operacyjny głównie ze względu na to, że:

  • przedsiębiorstwo nie posiada wystarczającego zabezpieczenia kredytu bankowego,

  • leasing nie wymaga szczególnego zabezpieczenia ze strony przedsiębiorstwa, bo podstawowym zabezpieczeniem dla spółki leasingowej jest to, że to ona jest właścicielem środka trwałego,

  • standardowo wymaganym przez finansującego zabezpieczeniem jest weksel wystawiony przez korzystającego,

  • umowy leasingowe pozwalają w sposób łatwy na przeniesienie praw i obowiązków z nich wynikających na inny podmiot, czyli dokonania tzw. cesji umowy.

I tutaj nieobce było postrzeganie leasingu przez niektórych pracowników jako skomplikowanego narzędzia finansowania. Sprzyjał temu z pewnością braku spójności między poszczególnymi regulacjami dotyczącymi zagadnień związanych z leasingiem, gdzie w szczególności: Kodeks cywilny, ustawy o podatku dochodowym, ustawa o VAT oraz ustawa o rachunkowości, definiują, bądź traktują leasing w odmienny sposób. Poza tym, ważne i charakterystyczne dla leasingu jest to, ze daje on możliwość dostosowania struktury rat leasingowych do indywidualnych potrzeb korzystającego, w tym przez ustalenie poziomu wartości początkowego zaangażowania ( opłaty wstępnej bądź czynszu inicjalnego), ceny wykupu i wysokości poszczególnych rat.

Bartłomiej Zamostny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36024 )
Array ( [docId] => 36024 )