Cechy i zachowania lidera

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-08-2012 r.

Większość z nas chciałaby pełnić rolę lidera i kierować grupą. Jednak – wbrew pozorom – nie każdy się do tego nadaje. Czym musisz się wykazać i jakie cechy posiadać by pełnić funkcję lidera?

Lider jest odpowiedzialną funkcją. Dlatego też powinieneś być w pełni tej odpowiedzialności świadom. Przekonanie o słuszności Twoich decyzji, jak również świadomość ponoszenia konsekwencji pozwoli Ci odpowiedzialnie pełnić tę funkcję. Warto też pamiętać, że to od Ciebie zależy, jakie kroki w danej sytuacji podejmiesz. Każdy samodzielnie decyduje o swojej przyszłości. To nie ślepy los czy fatum decydują o Twoim położeniu, tylko Ty sam. Ponadto ponoszenie odpowiedzialności da pewność Twoim współpracownikom, że mają do czynienia z profesjonalistą, któremu warto zaufać.

Planując i realizując działania własne, jak też zadania zespołu, którym kierujesz, powinieneś wykazać się również optymizmem. Pozytywne myślenie nie tylko dodaje energii do działania, ale również udziela się Twoim współpracownikom. Pamiętaj jednak, aby nie zamieniło się ono w naiwną wiarę, że wszystko będzie przychodziło Ci z łatwością. Patrz w przyszłość z rozsądkiem.

 

Nie ma nic gorszego w osobach zarządzających zespołem ludzi niż brak spójności w ich deklaracjach i czynach. Z pewnością sam nie byłbyś zadowolony ze współpracy z osobą, która wyznaje zupełnie inne zasady niż te stosowane przez nią w praktyce. Dlatego też, chcąc być liderem idealnym, pamiętaj, że Twoje działanie powinno wynikać z określonych poglądów. Zapewni Ci to opinię człowieka rzetelnego i konsekwentnego. Dbaj więc szczególnie o zgodność własnych poglądów i wyznawanych wartości z podejmowanymi decyzjami.

Pełnienie funkcji lidera nie jest trudne. Przywiązanie uwagi do kilku podstawowych cech wystarczy, aby być profesjonalistą w tej dziedzinie. Musisz jednak pamiętać, że jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale przede wszystkim za zespół. Świadomość ta z pewnością pozwoli Ci lepiej wywiązywać się ze swoich obowiązków.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26103 )
Array ( [docId] => 26103 )