Czym jest rynek i jakie są jego typy

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 14-06-2012 r.

Słowo to jest bardzo ogólnym pojęciem. Można spotkać się z nim na co dzień, a jego początki sięgają setek lat przed naszą erą. Za pierwsze rynki można uznać rzymskie forum lub grecką agorę. Stąd też wzięło się najbardziej ogólne i najstarsze pojęcie rynku, jako miejsca gdzie dochodzi do wymiany między nabywcą a sprzedawcą dóbr i usług.

Rynek w obecnych czasach

Rynek nadal jest miejscem, gdzie dochodzi do wymiany pomiędzy nabywcą a sprzedawcą. Nie jest to jednak tylko sprzedaż usług lub określonego dobra. Niekoniecznie musi obywać się ona w sposób stacjonarny. Może zostać dokonana przez Internet czy telefon.

Obecnie na rynek składa się zespół warunków, które odpowiadają za przeprowadzanie transakcji. Stał się on procesem, dzięki któremu określa się, co zamierza się zbyć lub nabyć. Pomaga także w podejmowaniu decyzji dotyczących produkcji, czyli co, jak dużo i dla kogo wyprodukować, uwzględniając odpowiednie ceny. Z zagadnieniem tym wiążą się także pojęcia rynkowe jak popyt i podaż oraz stabilność.

Jak dzielą się rynki

Obecnie rynek można podzielić według kilku kryteriów. Są to m.in.:

  • zasięg terytorialny – rynki lokalne, regionalne, krajowe, międzynarodowe i światowe
  • liczba podmiotów: rynki wolnokonkurencyjne, zmonopolizowane oraz konkurencja monopolistyczna i monopsoniczna. Także monopson, monopol, oligopol, oligopson.
  • przedmioty wymiany –rynki dóbr i usług konsumpcyjnych, czynników wytwórczych, a także przy drobniejszym podziale np. rynki odzieży, żywności, kosmetyków, żywności ekologicznej itd.
  • wpływ państwa na rynek –np. rynek sterowany lub wolny
  • legalność rynku, odpowiednio rynek biały-legalny, szary-półlegalny oraz czarny-nielegalny

Istnieją także rynki formalne. Są one powiązane bezpośrednio z instytucjami, które organizują obrót wybranymi towarami jedynie w określonym miejscu, czasie i warunkach. Wliczają się tutaj m.in. giełdy walutowe, giełdy papierów wartościowych, targi, przetargi.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25940 )
Array ( [docId] => 25940 )