Jakie pozwolenia są potrzebne do założenia zakładu pogrzebowego

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 28-09-2012 r.

Prowadzenie zakładu pogrzebowego jest trudnym zajęciem. Pomimo iż do tego rodzaju działalności nie trzeba posiadać specjalistycznej licencji warto zapoznać się z wymogami i przydatnymi informacjami, o których należy pamiętać zanim rozpoczniemy biznes.

Pozwolenia

Biznes tego rodzaju nie wymaga żadnych specjalnych koncesji. Wystarczy jedynie założyć własną działalność gospodarczą, składając wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można go złożyć również drogą elektroniczną, na stronie internetowej CEiDG. Równocześnie jest on wnioskiem do Głównego Urzędu Statystycznego o nadania numeru REGON, jak również zgłoszeniem do Urzędu Skarbowego.

Należy również pamiętać, że każdy zakład pogrzebowy musi zostać odebrany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Straż Pożarną. Ponadto należy zadbać o to, żeby wszelkiego rodzaju sprzęty posiadały atest oraz zgody Sanepidu i Unii Europejskiej. Chodzi głównie o piece kremacyjne, chłodnie do przetrzymywania zwłok oraz karawany.

 

Karawan pogrzebowy

Taki pojazd wymaga specjalnego przystosowania, jak również specjalistycznej rejestracji jako samochód specjalny. Koszt wydania takiego dokumentu to ok. 200 złotych. Warto także pamiętać, żeby zadbać o wygląd i jakość karawanów pogrzebowych. Pojazdy tego typu powinny być oznakowane oraz przystosowane do przewozu zwłok ludzkich. Jego wnętrze powinno być wykonane z nienasiąkliwych tworzyw, które można w łatwy sposób wyczyścić oraz posiadać specjalnie wyznaczoną komorę na przechowywanie środków czystości.

Ponadto karawan pogrzebowy powinien mieć oddzielną kabinę, w której przewożeni są zmarli, jak również specjalne zabezpieczenia, które zapobiegają przesuwaniu się urny lub trumny po podłodze pojazdu. Warto pamiętać, że w części, w której przewozi się zwłoki nie mogą jechać pasażerowie. Ważne jest również, żeby po każdym kursie dokładnie zdezynfekować wnętrze pojazdu w specjalistycznej myjni.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26136 )
Array ( [docId] => 26136 )