Na czym polega restrukturyzacja

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 09-07-2012 r.

Restrukturyzacja jest procesem, podczas którego przeprowadzane są radykalne zmiany w przynajmniej jednym z trzech elementów przedsiębiorstwa takich jak, zakres działania, struktura kapitałowa lub organizacja wewnętrzna firmy. Takie postępowanie ma na celu znacząco usprawnić systemy firmy.

Restrukturyzacja

Zmiany zachodzące podczas restrukturyzacji mają na celu przywrócenie w przedsiębiorstwie równowagi wewnętrznej lub zewnętrznej. Jest ona procesem złożonych zmian, mających znaczenie w okresie krótkofalowym oraz długofalowym. Dokonywana jest pod kątem potrzeb przedsiębiorstwa.

Najczęściej zmiany zachodzą w strukturach pasywów oraz aktywów, wiążą się one z modernizacją, przebudową lub kompletnym unowocześnieniem struktur organizacyjnych przedsiębiorstwa. Zmiany mogą dotyczyć też zasad funkcjonowania firmy.

Moment, kiedy zachodzi potrzeba restrukturyzacji przedsiębiorstwa, najczęściej jest określany na podstawie krytycznych dla firmy sygnałów wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Restrukturyzacja staje się wtedy procesem, który ma na celu dostosowanie produkcji, ekonomi, organizacji i poziomu technologicznego tak, aby poprawić efektywność działania przedsiębiorstwa oraz zwiększyć jego możliwości rozwojowe.

 

Restrukturyzacja w Polsce

Proces restrukturyzacji w Polsce jest zazwyczaj postrzegany niezbyt pozytywnie, ponieważ kojarzony jest z prywatyzacją i zmianami makroekonomicznymi. Wciąż duża część populacji uważa prywatyzację za czynnik odpowiedzialny za złą sytuację na rynkach pracy, a rozwój technologiczny przedsiębiorstw za element, który odbiera ludziom pracę.

Takie poglądy spowodowane są nieznajomością czynników ekonomicznych. Często osoby źle postrzegające restrukturyzacje nie są zapoznane z rzeczywistą sytuacją przedsiębiorstwa. Bez posiadania niezbędnych informacji nie wiedzą one, że bez restrukturyzacji firma mogłaby nie być w stanie odpowiadać na zapotrzebowania rynku, co przyczyniłoby się w końcu do jej upadku.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Racja - restrukturyzacja nadal jest źle kojarzona, a przecież to często jedyna szansa dla firmy aby powoli wyjść z długów - pozostawiając zatrudnienie w firmie na tym samym poziomie. Tak było w przypadku firmy Raven.

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26019 )
Array ( [docId] => 26019 )