Okres rozliczeniowy czasu pracy może być zmienny

Kategoria: Czas pracy
Data: 29-06-2013 r.

Pracodawca może zapisać, że np. w poszczególnych porach roku (sezonach) będą obowiązywały okresy rozliczeniowe czasu pracy o różnej długości. Przykładowo można zapisać, że w ciągu roku będą dwa okresy 2-miesięczne i dwa okresy 4-miesięczne.

Przyjęte w firmie okresy rozliczeniowe ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym ani nie musi wprowadzać regulaminu – ustala je w obwieszczeniu, które przekazuje pracownikom.

Wszelkie zmiany dotyczące okresów rozliczeniowych dokonuje w trybie przyjętym dla zmiany tych dokumentów. A zatem jeśli okres rozliczeniowy jest ustalony w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, zmiana jego długości może wejść w życie dopiero po 2 tygodniach od chwili podania jej do wiadomości pracowników (w sposób przyjęty u danego pracodawcy).

Okresy rozliczeniowe nie muszą być ustalone na stałe w tej samej długości. Można je zróżnicować np. w poszczególnych sezonach czy porach roku. Jednak wydaje się to mało opłacalne dla pracodawcy.

Przykład: Pracodawca może na stałe zapisać np. w regulaminie pracy, że będzie miał następujące okresy rozliczeniowe:

  • 4 miesięczny – na okres styczeń-kwiecień,
  • 2-miesięczny – na okres maj-czerwiec,
  • 2-miesieczny – na okres lipiec-sierpień i
  • 4 miesięczny – na okres wrzesień-grudzień.
Lepiej jednak w tym przypadku po prostu wprowadzić trzy 4-miesięczne okresy rozliczeniowe, albo wręcz zastosować jeden 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Uprości to rozliczenia i da pracodawcy większą elastyczność planowania czasu pracy (np. więcej czasu na oddanie dni wolnych).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26162 )
Array ( [docId] => 26162 )