Praca 6 dni w tygodniu - dodatkowa praca w sobotę

Kategoria: Czas pracy
Autor: Michał Culepa
Data: 31-01-2022 r.

Czy jest możliwa praca 6 dni w tygodniu? Czy pracując na pełen etat po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku (miesięczny okres rozliczeniowy), można dodatkowo pracować w jedną sobotę w miesiącu np. przez 5 godzin? Czy można zaplanować taką pracę w godzinach nadliczbowych?

Zgodnie z art. 129 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (z możliwością przedłużenia tego okresu do 12 miesięcy).

Praca 6 dni w tygodniu – dzień wolny

Przepisy dopuszczają pracę 6 dni w tygodniu, ale pod warunkiem wyznaczenia odpowiednio większej liczby dni wolnych w kolejnych tygodniach okresu rozliczeniowego. Obowiązujący 5-dniowy tydzień roboczy jest bowiem wartością przeciętną w całym okresie rozliczeniowym.

A zatem, jedynym sposobem na pracę w sobotę jest zapewnienie dnia wolnego w innym tygodniu. W takim przypadku, aby zarazem wymiar czasu pracy nie uległ zmniejszeniu, należy wyznaczać pracę w tym samym wymiarze co w innych dniach (8 godzin w systemie podstawowym czasu pracy).

Ważne: Wolny dzień za pracę w 6 dniu w tygodniu należy się niezależnie od liczby godzin przepracowanych w tym dniu, a zatem za pracę np. 5-godzinną należy się cały dzień wolny.

Zgodnie z Kodeksem pracy, praca 6 dni w tygodniu jest dopuszczalna, ale pod warunkiem ustalenia w rozkładzie czasu pracy, w ciągu okresu rozliczeniowego, odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy w innym tygodniu. A zatem, o ile w pierwszym tygodniu pracownik wykonuje pracę w sobotę, to w którymś z kolejnych tygodni musi mieć wyznaczony o jeden dzień wolny więcej – tak aby zachowana była przeciętna norma 5-dniowego tygodnia pracy.

Praca 6 dni w tygodniu – równoważny system czasu pracy

Innym rozwiązaniem będzie ustalenie, że w sobotę pracownik wykonywał będzie pracę np. przez 5 godzin, ale w innym dniu praca wykonywana będzie w dłuższym wymiarze (np. 11 godzin). Rozwiązanie takie wymaga jednak wprowadzenia równoważnego systemu czasu pracy.

Ważne: Wykluczone jest stosowanie przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy w podstawowym systemie czasu pracy.

Michał Culepa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41302 )
Array ( [docId] => 41302 )