Praca w weekend w delegacji uprawnia do dni wolnych

Kategoria: Czas pracy
Autor: Joanna Kaleta
Data: 17-04-2015 r.

Z tytułu pracy wykonywanej w sobotę i niedzielę podczas podróży służbowej pracownikom należą się dwa dni wolne od pracy. Jeśli jednak pracownik w dniu wolnym tylko jedzie w delegację, ale nie wykonuje pracy – taki przejazd (poza godzinami pracy) nie jest wliczany do czasu pracy.

Rozliczając czas pracy pracowników w delegacji, warto pamiętać o trzech zasadach:

  • do czasu pracy wlicza się czas realnego wykonywania zadania będącego celem podróży służbowej,
  • czas samej podróży służbowej jest zaliczany do czasu pracy o tyle, o ile pracownik podczas tej podróży wykonywał pracę,
  • czas podróży służbowej zaliczany jest do czasu pracy, także wtedy gdy przypada w harmonogramowych godzinach pracy pracownika (wyrok SN z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76).
Przykład:

Pracodawca wysyła dwóch pracowników w delegację (piątek, sobota, niedziela). Podwładni pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00. Jadą na targi w piątek o 8.00 rano, do wieczora. Pracują w sobotę od 10.00 do 18.00 i w niedzielę między 9.00 a 18.00, po czym wracają do domu (jeden z pracowników prowadzi auto służbowe – 2 godziny drogi do domu).

Rozliczając czas pracy wskazanych w pytaniu pracowników, należy stwierdzić, że:

– czas przemieszczania się w celu dotarcia do miejsca delegacji oraz czas wykonywania zadania służbowego, przypadający na harmonogramowe godziny pracy w piątek (tj. od 8.00 do 16.00) podlega zaliczeniu do czasu pracy,

– z tytułu pracy wykonywanej w kolejnych dniach delegacji (tzn. w wolną dla pracowników sobotę i niedzielę) trzeba udzielić pracownikom 2 dni wolnych (ewentualnie z tytułu pracy wykonywanej w niedzielę pracodawca można wypłacić im wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek za każdą godzinę pracy w tym dniu). 

Joanna Kaleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36978 )
Array ( [docId] => 36978 )


Array ( [docId] => 36978 )